تاریخ: ۱۹ تير ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۲:۲۳
کد خبر: ۲۱۷۵۲۷
همایون دارابی:
‌می‌متالز - چنانچه اتفاق خاصی در بازار‌های جهانی نیفتد و سیاست‌های حمایت از تولید در دولت جدید منطبق با شعار‌های حمایتی کارزار انتخابات باشد، به طور حتم بازار به رشد کامل خود رسیده و در ۶ ماهه دوم سال، شاهد گزارش‌های خوبی خواهیم بود.

به گزارش می‌متالز، همایون دارابی مدیرعامل سبدگردان داریوش با بیان مطلب فوق گفت: بعد از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، شاخص تقریبا حدود ۱۲ درصد رشد کرد و فضای خوبی بر بازار حاکم شد و به نظر می‌رسد تغییر پارادایم‌هایی در اقتصاد کلان باعث این رشد شده است.

وی در ادامه با اشاره به موضوع سود بانکی به عنوان یکی از مسائل مهم که می‌تواند آسیب‌های جدی را بر بازار سرمایه وارد کند، افزود: طی ۹ ماه گذشته بالا بودن سود بانکی باعث شد کسی تمایل به سرمایه گذاری در بازار سرمایه نداشته باشد بنابراین با حضور کمیجانی نرخ بین بانکی تقریبا نزدیک به ۲ درصد کاهش یافت و این امر رونق را به بازار برگرداند.

دارابی با بیان این مطلب که قبل از برگزاری انتخابات فضای رسانه‌ای از خبر‌های مربوط به افت دلار و ... پر بود، عنوان کرد: خوشبختانه بعد از برگزاری انتخابات، تقریباً یک فضای معقولی بر بازار حاکم شد و عملاً شرکت‌های صادراتی ضمن ادامه فعالیت خود، کالا‌های تولید داخل نیز شانس رقابت در بازار‌های منطقه‌ای را با تثبیت دلار به دست آوردند و شرکت‌های صادرات محور از این مزیت بهره‌مند شدند.

نایب رئیس هیات مدیره سبدگردان داریوش در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به اینکه مساله انتخابات ابهام بازار بود، عنوان کرد: خوشبختانه نتیجه انتخابات با حضور مردم رقم خورد و از جو احتیاط بازار کاسته شد و همه این مسائل موجب بازگشت نقدینگی به بازار شد.

دارابی در پاسخ به این سوال که آیا روند خوب بازار تا پایان سال ادامه داشته و بخشی از زیان سال ۹۹ سهامداران جبرانی می‌شود؟ گفت: با توجه به نقطه مینیموم شاخص که تقریبا یک میلیون و ۹۵ هزار واحد بود، تقریبا ۱۷ درصد بالاتر هستیم و بعد از انتخابات هم این رقم ۱۲ درصد افزایش یافته به نظر می‌رسد با توجه به گزارش‌های مثبت سه ماهه ابتدای سال شرایط در سال جاری بهتر از نیمه دوم سال گذشته باشد.

به گفته این کارشناس بازار سرمایه؛ چنانچه اتفاق خاصی در بازار‌های جهانی نیفتد و سیاست‌های حمایت از تولید در دولت جدید منطبق با شعار‌های حمایتی کارزار انتخابات باشد، به طور حتم بازار به رشد کامل خود رسیده و در ۶ ماهه دوم سال، شاهد گزارش‌های خوبی خواهیم بود.

وی در پایان با اشاره به اینکه اکثر شرکت‌های ما کامودیتی محور هستند، افزود: با توجه به بهای نفت که نزدیک به ۸۰ دلار می‌رسد، خبر بسیار خوبی برای اقتصاد نفتی کشور محسوب می‌شود. به طوریکه بازخورد این موضوع را می‌توانیم در بخش هایی، چون شرکت‌های پتروشیمی مشاهده کنیم.

وی در بخش پایانی اضافه کرد: معدنی‌ها به ویژه مس، سنگ آهن، روی و سرب و همچنین فولاد سازان و شرکت‌های هلدینگ تاثیر مثبتی روی بازار سرمایه داشته و گزارش‌های خوبی در سه ماهه از آنان به دست آمده است. باید دید که سیاست‌های دولت بعدی مزیت‌ها را چگونه در اقتصاد کشور جابجا خواهد کرد و کدام گروه‌ها می‌توانند مورد توجه قرار گیرند.

منبع: پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)

عناوین برگزیده