تاریخ: ۱۹ تير ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۳:۵۴
کد خبر: ۲۱۷۵۲۹
یک کارشناس اقتصادی:
‌می‌متالز - اجرای طرح لغو قیمت گذاری‌های دستوری ضمن جلوگیری از کاهش تولیدات داخلی، بستر را برای اشتغال و ثبات اقتصادی فراهم خواهد کرد.

به گزارش می‌متالز، حسین پایین محلی کارشناس اقتصادی درباره موضوع لغو قیمت گذاری و تاثیر آن بر بازار سرمایه گفت: در صورت اجرای این طرح، شاهد اعتماد دوباره سرمایه گذاران به بازار سرمایه خواهیم بود و برای این منظور و اجرای کامل آن نیازمند همکاری وزارت اقتصاد، وزارت صنعت و دیگر ارکان‌های اقتصادی کشور هستیم.

وی با بیان اینکه در صورت تحقق این طرح، می‌توان امیدوار بود که قیمت‌ها به تعادل بیشتری برسد، اظهار داشت: شرط لازم و اساسی در راستای حذف قیمت گذاری ها، نظارت کامل بر فعالیت‌های اقتصادی کشور است تا ضمن افزایش تولید، شاهد گسترش فعالیت‌های اقتصادی در کشور باشیم.

به گفته این کارشناس اقتصادی؛ قیمت گذاری بر حسب دستور تنها در کوتاه مدت شاید تا حدودی می‌تواند تاثیر مثبت داشته باشد، اما به طور حتم در میان مدت و بلند مدت نمی‌توان با این رویه پیش رفت و این به ضرر همه تولید کنندگان و فعالان اقتصادی کشور خواهد بود.

وی نقش نهاد‌های نظارتی را در اجرای کامل این طرح مهم دانست و گفت: متاسفانه در برخی موارد به دلایل مختلفی، چون عدم تصمیم گیری درست و عزم و اراده ضعیف شاهد اجرا نشدن برخی طرح‌ها و پروژه‌هایی هستیم که اهمال در آن‌ها می‌تواند تاثیر بسزایی در اقتصاد کلان کشور داشته باشد.

پایین محلی با اشاره به این موضوع که کشور بستر و زمینه را برای تحقق اشتغال و ثبات اقتصادی و مهمتر از همه تولید ملی فراهم کرده است، گفت: در همین راستا نیازمند طرح هایی، چون لغو قیمت گذاری‌های دستوری هستیم تا ضمن جلوگیری از کاهش تولیدات داخلی بتوانیم در اقتصاد دنیا حرفی برای گفتن داشته و حمایت حقیقی از تولید داشته باشیم.

وی با ذکر این نکته که کشور‌های توسعه یافته، طرفدار سرمایه و سرمایه داری هستند و با اعتقاد به بازار آزاد با قیمت گذاری دستوری مخالف اند، تصریح کرد: با توجه به تاثیر منفی قیمت گذاری دستوری در اقتصاد کشور، حذف آن به عنوان یکی از محور‌های مهم و اساسی در کشور مطالبه سهامداران بوده و دست اندرکاران بازار سرمایه نیز پیگیری این موضوع را در اولویت برنامه‌های خود قرار داده اند.

پایین محلی در پایان گفتگو با عنوان اینکه حذف قیمت گذاری به عنوان مهمترین تصمیم برای بهبود وضعیت بازار تلقی می‌شود، افزود: با حذف آن می‌توان شاهد تاثیر مثبت در بازار سرمایه و روز‌های بهتری در این بازار باشیم.

منبع: پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)

عناوین برگزیده