تاریخ: ۱۹ تير ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۳:۲۴
کد خبر: ۲۱۷۶۰۸
نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران:
‌می‌متالز - نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر با بیان اینکه به موجب قانون مالیات بر ارزش افزوده، مالیات فقط از سود و اجرت طلا دریافت می‌شود، گفت: این قانون موجب رونق مجدد صنعت طلا در کشور می‌شود.

به گزارش می‌متالز، محمد کشتی‌آرای نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران درباره حذف مالیات از قیمت طلا، گفت: پیش از تصویب قانون جدید، قانون مالیات بر ارزش افزوده، قانونی آزمایشی بود و از سال ۸۹ در صنف طلا و جواهر اجرایی شد؛ براساس قانون قبلی، مالیات بر ارزش افزوده را از رقم نهایی فاکتور یعنی مجموع قیمت طلا، اجرت، سود و سایر هزینه‌ها دریافت می‌کردند.

نایب رئیس دوم اتحادیه طلا و جواهر افزود: از آنجا که قیمت طلا، بخش اصلی فاکتور را تشکیل می‌دهد و بهای این کالا نیز بسیار بالا است طبیعتاً ۹ درصد از قیمت طلا که در حال حاضر هر گرم حدود یک میلیون و ۵۰ هزار تومان است، رقم بالایی خواهد شد، به این معنا که هزینه و قیمت تمام شده آن بالا می‌شود به همین دلیل مصرف طلا به شدت کاهش پیدا کرده و مردم به سراغ خرید طلای دست دوم، کم اجرت و ... می‌رفتند که این امر خود موجب ضرر و زیان بزرگی به صنف طلا و جواهر شده بود.

وی اضافه کرد: طی دو سال گذشته قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده در مجلس بررسی و پس از تصویب در کمیسیون اقتصادی و صحن علنی مجلس و تأیید شورای نگهبان توسط دولت ابلاغ شد. بر اساس این قانون، مالیات بر ارزش افزوده طلا فقط از سود و اجرت طلا دریافت می‌شود بنابراین از اصل طلا که به طور مثال امروز حدود یک میلیون و ۶۰ هزار تومان است، ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده دریافت نمی‌شود.

کشتی آرای در گفتگو با خانه ملت، درباره مذاکرات انجام گرفته توسط اتحادیه طلا و جواهر با مجلس و کمیسیون اقتصادی برای حذف این نوع مالیات از اصل طلا، توضیح داد: طی سال‌های گذشته جلسات متعددی با مرکز پژوهش‌های مجلس، نمایندگان، کمیسیون اقتصادی و وزارت اقتصاد و دارایی در راستای این موضوع برگزار شد تا توانستیم اثبات کنیم که نباید مالیات از اصل طلا دریافت شود، زیرا اصل طلا جنبه سرمایه‌ای داشته و دوباره به چرخه تولید باز می‌گردد.

نایب رئیس دوم اتحادیه طلا و جواهر ادامه داد: با دریافت مالیات بر ارزش افزوده از اصل طلا میل خرید و مصرف طلا در کشور کاهش می‌یابد و مردم به سراغ خرید بدلیجات می‌روند و از آنجا که این محصولات خارجی است به نوعی پول به جیب سایر کشور‌ها می‌رود.

وی با بیان اینکه این قانون موجب می‌شود که صنعت طلا مجدد در کشور رونق یابد، تصریح کرد: این قانون به مصرف‌کننده برای خرید طلا کمک می‌کند.

منبع: خبرگزاری مجلس شورای اسلامی (خانه ملت)

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده