تاریخ: ۲۰ تير ۱۴۰۰ ، ساعت ۰۴:۵۹
کد خبر: ۲۱۷۶۶۷
می‌متالز - ۵ پروژه بزرگ میدکو الگوی توانمندی بخش خصوصی در سازندگی کشور شامل مجتمع فولادسازی و واحد خنک‌سازی کک به روش خشک (CDQ) شرکت فولاد زرند ایرانیان، مجتمع تولید کاتد مس شرکت بابک مس ایرانیان، تجهیز ناوگان عملیات معدنی شرکت کاراوران صنعت خاورمیانه و مجتمع پخت آهک و دولومیت شرکت گسترش و نوسازی معادن خاورمیانه (ممرادکو) با ارزش سرمایه گذاری ۴۰۰ هزار میلیارد ریالی به صورت ویدئوکنفرانس و با حضور ریاست جمهوری به بهره‌برداری رسید.

به گزارش می‌متالز، ماشالله سهراب نژاد مدیر عامل شرکت فولاد زرند ایرانیان با اشاره به افتتاح این مجموعه شامل تولید شمش فولاد و پروژه خنک سازی کک متالورژی به روش خشک گفت: این پروژه از مهمترین پروژه‌های زیست محیطی در کشور به شمار می رود.

وی افزود: پروژه خنک سازی کک متالورژی به روش خشک با ظرفیت ۸۰۰ هزار تن، سرمایه گذاری ۱۰ هزار میلیارد ریال و اشتغال زایی ۵۰ نفر اجرایی شده و آماده بهره برداری است.

سهراب نژاد با اشاره به افتتاح مجتمع فولاد سازی و خنک سازی کک به روش خشک زرند، تصریح کرد: با توجه به مزیت‌های معدنی از جمله معادن زغال سنگ استان کرمان عملیات اجرایی مجتمع فولاد سازی با هدف تولید فولاد به روش کوره بلند و در راستای تکمیل و توسعه زنجیره فولاد کشور با ظرفیت ۱.۷ میلیون تن شمش فولادی در سال ۹۲ آغاز شده است.

مدیرعامل شرکت فولاد زرند ایرانیان خاطرنشان کرد: مجتمع فولادسازی زرند با سرمایه گذاری ۲۴۰ هزار میلیارد ریال و اشتغال مستقیم دو هزار و ۳۰۰ نفر در شهرستان زرند توسط شرکت فولاد زرند ایرانیان از شرکت‌های زیر مجموعه هلدینگ عظیم میدکو (شرکت توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه) احداث شده است.

سهراب نژاد با اشاره به فعالیت ۶ واحد اصلی تولیدی از جمله انباشت و برداشت، کلوخه سازی، کوره بلند، فولاد سازی، ریخته گری و کارگاه اکسیژن در مجتمع فولادسازی زرند، ادامه داد: این کارخانه آخرین حلقه از زنجیر تولید فولاد و در تداوم سایر زنجیره‌های این صنعت از جمله زغالشویی ۵۰۰ هزار تن، گندله سنگ آهن دو میلیون و ۵۰۰ هزارتنی، کنسانتره سنگ آهن ۴ میلیون تنی، کک سازی‌های یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن و فولاد سازی است.

وی یادآور شد: به دلیل محدودیت منابع آب در استان کرمان و لزوم صیانت از ذخایر ارزشمند زیرزمینی آب شرکت فولاد زرند ایرانیان برای تامین آب مصرفی کارخانه‌ها مبادرت به سرمایه گذاری و اجرای شبکه فاصلاب شهری در کرمان و زرند کرده است.

مدیرعامل شرکت فولاد زرند ایرانیان، موضوع تامین آب را از مسایل اصلی در حوزه فولاد دانست و گفت: در حال حاضر کل مصرف آب این مجتمع از پساب فاضلاب کرمان تامین می شود و در آینده نیز با توسعه فعالیت ها، پساب فاضلاب شهر‌های کرمان و زرند مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

سهراب نژاد تصریح کرد: در روز‌های ابتدایی تولید میزان تولید روزانه ۱۵۰۰ تن است و در آینده به ۵ هزار تن می رسد و اگر در حوزه برق توفیقی ایجاد شود به زودی رقم بزرگی را به تولید کشور اضافه خواهیم کرد.

فولاد زرند از مهمترین پروژه‌های زیست محیطی کشور است

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده