تاریخ: ۲۰ تير ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۳:۴۹
کد خبر: ۲۱۷۸۰۵
‌می‌متالز - آمار و ارقام منتشر شده نشان می‌دهند که فروش فورد‌موتور در ماه ژوئن و سه‌ماه دوم کمتر از حد انتظار تحلیلگران بود، زیرا کمبود جهانی تراشه‌های نیمه‌هادی باعث کاهش قابل‌توجه تولید و محدودیت موجودی کالا‌ها شده است. شرکت فورد طی سه ماهه دوم بیش از ۴۷۵هزارو۳۲۷ دستگاه خودرو فروخته است که ۶/ ۹درصد نسبت به سال قبل افزایش نشان می‌دهد. این در حالی است که بیماری همه‌گیر ویروس کرونا سبب شده آمریکایی‌ها در خانه بمانند و نمایندگی‌های فروش نیز به‌طور موقت تعطیل شوند.

به گزارش می‌متالز، وب‌سایت تحلیلی و خبری ادموندز می‌گوید انتظار داشت فروش فورد در این دوره با ۵/ ۱۰درصد افزایش مواجه شود، درحالی‌که شرکت کاکس اتوموتیو افزایش ۵/ ۲۰درصدی را برای تولید این غول خودروسازی آمریکایی پیش‌بینی کرد. شرکت کاکس اتوموتیو تنها شرکت در جهان است که مجموعه کاملی از راه‌حل‌ها را برای فروشندگان خودرو ارائه می‌دهد. شرکت فورد روز جمعه گذشته اعلام کرد برای ماه ژوئن، فروش آن ۹/ ۲۶درصد کاهش یافته که از آن جمله می‌توان به کاهش تقریبا ۳۰درصدی فروش وانت‌های سری F فورد اشاره کرد. فورد پیش از این گفته بود انتظار دارد نیمی از تولید خود را در سه‌ماه دوم سال ۲۰۲۱ به دلیل کمبود جهانی تراشه‌های الکترونیکی از دست بدهد. در اوایل هفته گذشته نیز کاهش تولید خود در ماه جولای را به همین دلیل اعلام کرد. از طرف دیگر، این خودروساز گفت تعداد سفارش‌های خرید برای وانت برقی لایتنینگ F-۱۵۰فورد که سال آینده به بازار عرضه خواهد شد، از زمان آغاز به کار در ماه مه، بیش از ۱۰۰هزار دستگاه بوده است.

میزان فروش شرکت فورد به دنبال رقیب سنتی خود جنرال‌موتورز و دیگر خودروسازان، نشان‌دهنده افزایش قابل‌توجهی درفروش سه‌ماه دوم شرکت‌های خودروسازی است، اما روند آن با سرعت کمتری در مقایسه با سه‌ماهه گذشته مواجه شده که دلیل آن کاهش موجودی انبار‌ها از خودروی ناشی از کمبود تراشه است. جسیکا کالدول، مدیر اجرایی و تجزیه و تحلیل بازار در ادموندز اظهار کرد: این سه‌ماه بسیار قوی شروع شد، در ماه آوریل ما شاهد شکسته‌شدن رکورد فروش تا بیش از ۱۸میلیون دستگاه بودیم، سپس شاهد کاهش موجودی بودیم. این در حالی است که میزان تقاضا از طرف مصرف‌کنندگان هنوز بسیار زیاد است، اما موجودی انبار‌ها تا حدودی کم است. به گفته تحلیلگران، نرخ فروش ماه ژوئن حدود ۵/ ۱۵میلیون دستگاه بود. همچنین پیش‌بینی نرخ فروش بین ۷/ ۱۵ میلیون و ۴/ ۱۶میلیون دستگاه بود که در مقایسه با میزان ۱/ ۱۷ میلیون فروش در ماه مه و ۶/ ۱۸ میلیون خودرو در ماه آوریل، کمتر است. نرخ فروش ماهانه مشخص می‌کند که اگر این صنعت هرماه به همان میزان بفروشد، چند خودرو در کل سال به فروش می‌رساند. این فشارسنج اصلی سنجش شرایط این صنعت و میزان تقاضا از طرف مصرف‌کنندگان است. کمبود تراشه باعث ایجاد تزلزل در بخش‌های مختلف خودرویی آمریکا شده است. برای سه‌ماهه دوم، تویوتا موتور با کنار زدن جنرال موتورز، پرفروش‌ترین خودروساز در ایالات‌متحده شد. این خودروساز ژاپنی هفته گذشته فروش ۶۸۸هزارو۸۱۳ دستگاه خودرو را از آوریل تا ژوئن در ایالات‌متحده اعلام کرد، در حالی که فروش شرکت جنرال موتورز در سه‌ماهه دوم بیش از ۶۸۸ هزار و ۲۳۶ دستگاه بود.

منبع: دنیای اقتصاد

عناوین برگزیده