تاریخ: ۲۱ تير ۱۴۰۰ ، ساعت ۰۰:۵۸
کد خبر: ۲۱۷۹۵۳
کارشناس حوزه نفت:
‌می‌متالز - کارشناس حوزه نفت با اشاره به نقش کرونا در کاهش و افزایش تقاضای جهانی گفت: در صورت احیای برجام، بازگشت ایران به بازار دشوار نخواهد بود.

به گزارش می‌متالز، بهروز نامداری با اشاره به اینکه افزایش قیمت نفت خطر بزرگی برای تولیدکنندگان است گفت: بالا رفتن قیمت نفت منجر به افزایش درآمد لحظه‌ای تولیدکنندگان می‌شود، اما در مقابل سرمایه‌گذاری برای انرژی‌های جایگرین بیشتر می‌شود و در میان‌مدت مصرف نفت کاهش می‌یابد.

وی افزود: تولید روزانه اعضای اوپک، وابسته به قیمت نفت است. ضمن اینکه تولید نفت شیل متفاوت از نفت‌های متعارف بسرعت قابلیت آغاز و توقف تولید دارد. مادامی که عرضه زیاد می‌شود قیمت هم معقول است و سهم بازار کماکان دست تولیدکنندگان سنتی می‌ماند؛ لذا تصمیم تولیدکنندگان مبنی بر افزایش عرضه تصمیمی بجا و برای در دست داشتن بازار و بیرون راندن رقبای تازه‌وارد از جمله شیل است.

این کارشناس حوزه نفت ادامه داد: هرچه میزان عرضه کم شود، تقاضا افزایش می‌یابد و امکان بازاریابی برای ایران آسان‌تر خواهد بود، اما در عین حال بازگشت و سهم‌گیری از بازار تحت‌تاثیر تصمیمات سهمیه‌بندی و توافق کاهش تولید نیست و هر زمان این امکان را داشته باشد و اراده کند، می‌تواند رقم قبلی صادرات یعنی ۲.۵ بشکه را روانه بازار کند.

نامداری گفت: احیای بازار جهانی نفت بستگی به شیوع و یا کاهش همه گیری ویروس کرونا دارد؛ بنابراین در صورت احیای برجام احیای بازار نفت ایران کار چندان دشواری نیست و موانع بزرگی پیش‌رو ندارد.

منبع: بورس پرس