تاریخ: ۲۲ تير ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۰:۳۱
کد خبر: ۲۱۸۰۳۴
‌می‌متالز - امسال ظرفیت پذیرش دانشگاه فرهنگیان افزایش یافته است، اما جدیدترین شرایط پذیرش دانشگاه فرهنگیان در کنکور ۱۴۰۰ چیست؟

به گزارش می‌متالز، شرایط پذیرش دانشگاه فرهنگیان برای هر فرد متفاوت است، اما شرایط کلی پذیرش داوطلبان آزاد در دانشگاه فرهنگیان در سال ۱۴۰۰ شامل بومی بودن داوطلب، کسب نمره علمی کل ۶۵۰۰ و بالاتر در زیر گروه مربوط، دارا بودن مدرک پیش دانشگاهی و معدل کل ۱۴ در دوره متوسطه دوم، حداکثر سن ۲۴ سال در بدو ورود به دانشگاه است.

طبق گزارش مشرق در این مورد، البته شرایط دیگری برای پذیرش در این دانشگاه وجود دارد که جرییات آن را در ادامه خواهید خوانید. البته برای اطلاع می‌توانید به سامانه دانشگاه فرهنگیان نیز مراجعه کنید. در این میان بر اساس اعلام کانال معلمان و دانشجو معلمان کشور پذیرش از طریق کنکور سراسری در دانشگاه فرهنگیان با ۲۵ درصد افزایش نسبت به سال گذشته در کنکور ۱۴۰۰ به مقدار ۲۵ هزار نفر داوطلب به طور قطعی رسیده است که اطلاعات و جزییات کامل آن بزودی منتشر می‌شود.

همچنین پذیرش از طریق آزمون استخدامی سال ۱۴۰۰ در تیر ماه به میزان ۲۰ هزار نفر خواهد بود که هنوز جزییات و دفترچه استخدامی آن منتشر نشده است.

جدید‌ترین شرایط پذیرش داوطلبان کنکور در دانشگاه فرهنگیان در کنکور ۱۴۰۰ چیست؟ چندی پیش اخباری درباره تغییر شرایط پذیرش دانشجو دانشگاه فرهنگیان منتشر شده است که بر اساس آن ورودی‌های جدید دانشگاه فرهنگیان با شرایط و تصمیمات جدید و متفاوت نسبت به دانشجو معلمان سال‌های گذشته استخدام می‌شوند.

اما بر اساس پیگیری‌های کانال معلمان و دانشجو معلمان کشور هیچ گونه تفاوتی بین پذیرش دانشجو معلمان جدید و سال‌های گذشته به لحاظ نوع استخدام و حقوق و مزایا وجود ندارد و هر گونه مطلبی در این خصوص تا زمان نگارش این مطلب کذب است. بر این اساس ورودی‌های امسال هم از بدو ورود یعنی از مهر ١۴٠٠ به دانشگاه به استخدام دولت درخواهند آمد و حقوق ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی دریافت می‌کنند.

حکم ورودی‌های جدید همان حکم سال ١۴٠٠ به مبلغ ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خواهد بود. دانشجو معلمان دانشگاه فرهنگیان از خدمت سربازی نیز معاف خواهند شد، البته به احتمال فراوان دوره‌ی مقدماتی و فشرده بجای دوره آموزشی برگزار شود. تحصیل دانشجویان در دانشگاه فرهنگیان جزو سنوات خدمت آن‌ها محاسبه می‌شود و نوع استخدام ورودی‌های ١۴٠٠ قطعا به صورت رسمی- آزمایشی خواهد بود. پذیرش در دانشگاه فرهنگیان برای هر فرد شرایط ویژه‌ای دارد. در ادامه شرایط پذیرش داوطلبان آزاد در دانشگاه فرهنگیان سال ۱۴۰۰ را بخوانید:

بومی بودن داوطلب
داوطلب باید نمره علمی کل ۶۵٠٠ و بالاتر را در زیرگروه مربوطه کسب کرده باشد.
داوطلب باید دارای مدرک پیش‌دانشگاهی و
معدل کل ١۴ در دوره متوسطهٔ دوم (پایه‌های اول، دوم و سوم) باشد.
داوطلب باید حداکثر سن ٢۴ سال تمام را در بدو ورود به دانشگاه داشته باشد.
حداکثر سن ورود به دانشگاه و حداقل معدل کل، همان +۱۴
داشتن حداکثر ۳۰ سال سن در ابتدای استخدام قطعی پس از فارغ‌التحصیل شدن.
داوطلب باید تعهد خود به خدمت را ارائه دهد (داوطلبان باید ۲ برابر مدت تحصیلشان حداقل ۸ سال در خدمت آموزش‌وپرورش باشند).
داوطلب باید در مصاحبه اختصاصی قبول شود (جهت ارزیابی توانمندی‌ها و جنبه‌های جسمی، روانی و شخصیتی داوطلبان)
پیش بینی افزایش پذیرش دانشگاه فرهنگیان در کنکور ١۴٠١ با بحران کمبود معلم
بر اساس پیش‌بینی سازمان برنامه و بودجه، جمعیت بازنشستگان آموزش و پرورش تا سال ۱۴۰۶، ۴۶۳.۲۷۲ نفر خواهد بود که حدود ۷۱درصد (۳۲۸.۴۲۶ نفر) از این تعداد قبل از سال ۱۴۰۲ بازنشسته خواهند شد.

بیشترین میزان بازنشستگی معلمان در سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ صورت خواهد پذیرفت و طی آن ۱۱۱.۵۴۵ نفر معلم از آموزش و پرورش خارج می‌شوند؛ پس از آن (سال‌های ۱۴۰۲ تا ۱۴۰۶) شاهد سیر نزولی در تعداد معلمان بازنشسته خواهیم بود و به صورت میانگین سالیانه حدود ۱۸۶۵۰ معلم بازنشسته خواهند شد. در جدول سال ۱۴۰۱ کمبود شدید نیرو وجود خواهد داشت و انتظار می‌رود سال آینده رکورد دیگری در جذب دانشجومعلم داشته باشیم.

شیوه نامه جدید کسر از حقوق دانشجو معلمان در سال ۱۴۰۰
شیوه نامه جدید کسر از حقوق دانشجو معلمان در سال ۱۴۰۰ منتشر شده است. بر اساس شیوه نامه جدید میزان کسورات ازحقوق دانشجو معلمان شامل ترددی، خوابگاهی وهمچنین کسورات درایام کرونا و تابستان خواهد بود. کسورات جدید شامل دانشجویان ترددی ۲۰ درصد، دانشجویان خوابگاهی ۲۰ درصد، تابستان ۲۰ درصد و کرونا نیز ۲۰ درصد خواهد بود که بر اساس شیوه نامه این کسورات را هیئت امنا به عنوان میانگین اعلام کرده است.

کسورات قبلی دانشجویان خوابگاهی ۹ ماه سال ۴۵ درصد، دانشجویان ترددی ۹ ماه سال ۲۵ درصد و سه ماه تابستان ۱۰ درصد بود. طبق این مصوبه، برای دانشجویان ترددی هیچ تفاوتی نداشته، ولی برای دانشجویان خوابگاهی کسورات نصف شده است.

منبع: تجارت نیوز

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده