تاریخ: ۲۰ تير ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۰:۰۹
کد خبر: ۲۱۸۱۵۴
‌می‌متالز - «آینده قیمت مسکن با قیمت دلار همبستگی دارد که در هر صورت در نیمه دوم سال کاهش خواهد داشت که میزان آن بستگی به قیمت دلار دارد.»

به گزارش می‌متالز، احسان سلطانی کارشناس و پژوهشگر اقتصادی گفت: میانگین دلاری ده ساله قیمت مسکن تهران ۱۲۰۰ دلار در متر مربع است و هم اکنون نیز با دلار ۲۵۰۰۰ تومان تعیین شده است.

وی در خصوص وضعیت قمت مسکن در آینده خاطرنشان کرد: آینده قیمت مسکن با قیمت دلار همبستگی دارد که در هر صورت در نیمه دوم سال کاهش خواهد داشت که میزان آن بستگی به قیمت دلار دارد.

وی با بیان اینکه، بیش از هر عاملی ورود پول‌های بادآورده حاصل از رانت، سوداگری و سفته بازی و آزادی عمل کامل فعالیت‌های سفته بازی و سوداگری در بازار زمین و مسکن موجب رشد بهای مسکن، به ویژه در ۳ سال اخیر شده است، افزود: در صورت استمرار قیمت‌های بالا و خارج از استطاعت قدرت خرید مصرف کنندگان، بخش مسکن وارد یک دوره رکود ۳ تا ۵ ساله خواهد گردید که با کاهش قیمت حقیقی همه افزایش (نامتناسب و بی قاعده) قیمت مسکن را از بین می‌برد. آینده قیمت مسکن کاهش قیمت اسمی یا حقیقی است که بی تردید کاهش قیمت اسمی (با واقعی شدن قیمت دلار) هم به سود دست اندرکاران و سازندگان است و هم به سود مردم و اقتصاد.

پیش بینی قیمت مسکن نیمه دوم سال ۱۴۰۰

 

منبع: پایگاه اطلاع رسانی جماران (جی پلاس)

عناوین برگزیده