تاریخ: ۲۳ تير ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۲:۵۷
کد خبر: ۲۱۸۴۱۳
‌می‌متالز - آژانس بین المللی انرژی در گزارشی اعلام کرد که کشور‌های عضو ائتلاف اوپک پلاس بر اساس توافق نامه کاهش تولید نفت خود در ژوئن ۲۰۲۱، تولید را به میزان ۵۰۰ هزار بشکه در روز افزایش داده و به ۴۰.۹ میلیون بشکه رساندند.

به گزارش می‌متالز، آژانس بین المللی انرژی در گزارشی اعلام کرد که کشور‌های عضو ائتلاف اوپک پلاس بر اساس توافق نامه کاهش تولید نفت خود در ژوئن ۲۰۲۱، تولید را به میزان ۵۰۰ هزار بشکه در روز افزایش داده و به ۴۰.۹ میلیون بشکه رساندند.

این افزایش بیشتر به علت عربستان سعودی رخ داد که طبق توافقات ائتلاف اوپک یک میلیون بشکه‌ای را که به طور داوطلبانه در ماه فوریه کاهش داده بود، به مدار تولید بازگرداند.

بنابر این گزارش، عربستان سعودی در ماه ژوئن تولید نفت را از ۸.۵۴ میلیون بشکه در روز در ماه مه به ۸.۹۲ میلیون بشکه در روز افزایش داد. اما این کشور پادشاهی هنوز از هدف خود در مورد کاهش ۲۶ درصدی تولید نفت جلوتر است.

روسیه نیز در ماه ژوئن ۹.۵۲ میلیون بشکه در روز تولید کرد که این رقم در ماه مه ۹.۵۳ میلیون بشکه بود که نشان می‌دهد ۹۶ درصد از شرایط توافق را اجرا کرده است.

ده کشور عضو اوپک در ماه ژوئن ۱۲۳ درصد از توافق کاهش تولید نفت را اجرا کردند و کشور‌های غیر عضو نیز ۹۷ درصد از تعهدات خود در این توافق را انجام دادند.

کشور‌های شرکت کننده در توافقنامه اوپک پلاس اهداف خود را برای کاهش ۱۱۴ درصدی در ماه ژوئن برآورده کردند.

آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد که عربستان سعودی در ماه ژوئن ۳۸۰ هزار بشکه در روز نسبت به ماه مه ۲۰۲۱ و ۱.۳۷ میلیون بشکه در روز نسبت به سال گذشته تولید نفت را افزایش داد. در عین حال، این گزارش نشان می‌دهد که مصرف نفت در داخل این کشور افزایش یافته است.

طبق گزارش آژانس بین المللی انرژی، در ماه ژوئیه، عربستان سعودی ممکن است ۵۸۰ هزار بشکه در روز تولید نفت را مطابق با توافق نامه اوپک پلاس افزایش دهد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

عناوین برگزیده