تاریخ: ۲۷ تير ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۴:۲۸
بازدید:۲۱۶
کد خبر: ۲۱۸۸۳۶

با وجود معافیت تحریم‌های نفتی، پول‌های آزاد شده به ایران باز نمی‌گردد

‌می‌متالز - دولت آمریکا تصمیم گرفته است تحریم مبادلات نفتی ایران در خارج از این کشور را موقتاً لغو کند، اما با این وجود، تهران قادر به برداشت وجوه مربوط به درآمد نفتی خود نخواهد بود.

به گزارش می‌متالز، دولت آمریکا تصمیم گرفته است تحریم مبادلات نفتی ایران در خارج از این کشور را موقتاً لغو کند، اما با این وجود، تهران به حساب‌های بانکی خود در ژاپن و کره جنوبی دسترسی نخواهد داشت.

این بدان معناست که دولت ایران قادر به برداشت وجوه مربوط به درآمد نفتی خود نخواهد بود، اما می‌تواند از آن برای بازپرداخت بدهی به صادرکنندگان کره جنوبی و ژاپن استفاده کند.

بر اساس این گزارش، وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده است که این پول در واقع به هیچ وجه نمی‌تواند به ایران منتقل شود.

وزارت خارجه آمریکا درباره معافیت تحریم‌های ایران به کنگره نوشت: اجازه استفاده از این وجوه برای بازپرداخت (بدهی) به صادرکنندگان در این حوزه‌های استحفاظی باعث می‌شود که... نهاد‌هایی که کالا و خدمات به ایران صادر می‌کنند به مشکل مکرر خود در روابط مهم دو جانبه رسیدگی کنند و (در عین حال این امر) ذخایر خارجی ایران را کاهش می‌دهد.

اعلام موضع رسمی ایران در نشست اوپک‌/ زنگنه: پس از رفع تحریم در کوتاه‌ترین زمان ممکن به بازار برمی‌گردیم

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز گفت: وزیر خارجه قبلاً معافیتی امضا کرده بود تا اجازه دهد وجوهی که در حساب‌های بلوکه شده ایران در ژاپن و کره نگهداری می‌شود برای بازپرداخت به شرکت‌های ژاپنی و کره‌ای که کالا‌های غیر تحریمی را به ایران صادر می‌کنند، استفاده شود.

وی افزود: این بازپرداخت وجوه ممکن است گاهی وقت گیر باشد و وزیر خارجه این معافیت‌ها را ۹۰ روز دیگر تمدید کرده است.

مذاکرات میان ایران و ایالات متحده درباره آینده تحریم‌ها اخیراً با تغییر دولت در ایران متوقف شده است.

بر اساس گزارش‌های مختلف به نقل از شرکت کنندگان در این مذاکرات، بیشتر کار‌ها در مورد مذاکرات انجام شده است، اما آنچه باقی مانده است قسمت مشکل آن می‌باشد.

ماه گذشته، یک مقام ایرانی اعلام کرد که ایالات متحده با لغو تحریم‌های صنعت نفت این کشور موافقت کرده است، اما آمریکا سریعاً این اظهارات را تکذیب کرد و گفت: تا زمانی که درباره همه چیز توافق نشود، توافقی وجود نخواهد داشت.

بر اساس این گزارش، مذاکرات ایران و آمریکا در حال حاضر بدون هیچ شفافیتی درباره زمان از سرگیری، متوقف شده اند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

عناوین برگزیده