تاریخ: ۲۷ تير ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۳:۲۳
کد خبر: ۲۱۸۸۸۵
اصلانی کرچی:
‌می‌متالز - مدیرکل بازرسی استان ایلام کمک به راه اندازی و فعال شدن کارخانه سیمان دهلران را هدف این سازمان عنوان کرد و گفت: سازمان بازرسی مانع ادامه فعالیت این کارخانه با توجه به حجم سرمایه گذاری صورت گرفته نیست. بلکه پیگیر رفع مشکلات طرح و تسریع در بهره برداری آن است.

به گزارش می‌متالز، مهدی اصبلانی کرچی مدیرکل بازرسی استان ایلام در بازدید از کارخانه سیمان دهلران افزود:سازمان بازرسی استان نه تنها مانع فعالیت طرح کارخانه سیمان دهلران نیست، بلکه پیگیر رفع مشکلات طرح و تسریع در بهره برداری آن است.

وی اظهار داشت:با درخواست علیزاده نماینده مجلس و استاندار ایلام در جلسه شورای اداری استان مورخ ۲۴ تیر ماه و دستور رئیس قوه قضائیه، اداره کل بازرس استان ایلام بصورت ویژه در گرمای بالای ۵۰ درجه دهلران از کارخانه نیمه کاره سیمان این شهرستان بازدید و از نزدیک در جریان مشکلات آن قرار گرفت.

وی ادامه داد: حسب دستور ریاست قوه قضاییه، تأکیدات و ارشادات مقامات سازمانی، گزارش آخرین وضعیت این کارخانه و بدهی بانکی و مشکلات و موانع موجود و راهکار‌های پیشنهادی برای برون رفت از وضعیت موجود به سازمان بازرسی کل کشور ارسال شد و بر اساس پیگیری‌های به عمل آمده، پس از تجمیع با گزارش امور ویژه سازمان، در مهلت ابلاغی شنبه ۲۶ تیر ماه برای استحضار رئیس قوه قضاییه ارسال شده است.

بازرس کل استان به دستور رئیس قوه قضائیه برای بررسی مشکلات واحد تولیدی کارخانه سیمان دهلران اشاره و تصریح کرد: دردآور است طرحی که ۱۵ سال از عملیات اجرایی آن می‌گذرد و حدود ۳۰ میلیون یورو هزینه ارزی و افزون بر ۵۰۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری ریالی داشته و ماشین آلات و تجهیزات وارداتی آن سالیان مدیدی است که بلاتکلیف مانده اند و پس از سال‌ها با حدود ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی نیمه کاره رها شده است.

اصلانی کرچی خاطرنشان کرد:آنچه مسلم است در این موضوع، نظارت مدیران دولتی اعم از بانک و دستگاه حوزه صنعت در روند پیشرفت طرح در سال‌های گذشته ضعیف بوده و انتظار می‌رفت مجری طرح جدی‌تر پای کار می‌آمد و طرح را سریع‌تر جمع می‌کرد.

وی ادامه داد:هدف از این بازدید با توجه به دستور رئیس محترم قوه قضائیه رفع مشکل این واحد تولیدی است تا بررسی کنیم تمام امکانات، قابلیت‌ها و توانایی‌ها را کنار هم قرار داده تا از این سرمایه عظیمی که در این استان و شهرستان وجود دارد، استفاده بهینه شود.

اصلانی کرچی گفت: بازرسی استان و کل کشور همواره در راستای فرمایش مقام معظم رهبری برای پیگیری رفع مشکلات واحد‌های تولیدی حرکت و از بکارگیری هر نوع ظرفیتی اعم از دریافت تسهیلات تکمیلی و مکانیزم‌های تشویقی که طبق قانون امکان برخورداری از آن باشد، بطور قطع حمایت خواهد کرد.

مدیرکل بازرسی استان افزود: مجری طرح باید پای کار و با جدیت و قاطعیت همراهی کند، اگر به هر دلیلی دستگاه‌های اجرایی و نظارتی به این نتیجه برسند که مجری طرح تمایل و انگیزه لازم را ندارد، از روش‌های قانونی استفاده خواهیم کرد تا کار به نفع مردم به سرانجام برسد.

وی از تهیه گزارش در رابطه با طرح مذکور توسط این بازرسی کل و حوزه‌های تخصصی بازرسی کل کشور خبر داد واظهار داشت: کارگروه تسهیل استان آذرماه و اسفندماه سال گذشته مصوباتی داشته و نهایت مساعدت با مجری طرح شده و مجری موظف بوده تا پایان تیرماه سال جاری پروژه را تکمیل و به بهره برداری برساند و این بازرسی کل نیز همراهی در مصوبات مذکور برای کمک به تسریع در تکمیل و بهره برداری طرح سیمان دهلران داشته تا بتواند از ظرفیت ماده ۲۰ قانون رفع موانع تولید استفاده کند به شرط اینکه پای کار بیاید و واحد را فعال و به بهره برداری برساند.

بازرس کل استان ایلام تاکید کرد: اگر مجری به تعهدات عمل کند، همکاری لازم از سوی دستگاه‌های مسوول ارائه خواهد شد در غیراین صورت مطابق قانون دستگاه‌های بازرسی و قضایی با این مساله برخورد خواهند کرد.

اصلانی استفاده از ماده ۲۰ قانون رفع موانع تولید را خواسته مجری طرح ذکر کرد و افزود: این کار برعهده مدیران و مسوولان اجرایی اعم از بانک و دستگاه مرتبط است که تصمیم بگیرند این واحد واجد شرایط دریافت این مزیت قانونی است یا نه و در این موضوع سازمان بازرسی کل کشور نه مکاتبه‌ای و نه ممانعتی داشته و اگر این واحد شرایط داشته باشد، می‌تواند از این ظرفیت قانونی بهره‌مند شود.

بازرس کل استان تصریح کرد: سازمان بازرسی کل کشور در رابطه با این طرح بدلیل انحراف در مصرف تسهیلات سال ۹۸ گزارشی را تهیه و مسوولان بانک را تحت تعقیب اداری قرار داد، منتهی این گزارش به معنای جلوگیری از فعالیت واحد نبوده و تاکید بر این است که باید سریعتر فعال شود.

وی خاطرنشان کرد: سازمان بازرسی در مرحله اول نگاه همراهی و مشارکت و کمک و راهنمایی مدیران برای تصمیم گیری دارند و اگر کار به نتیجه نرسد بطور قطع باید مدیرانی که در این رابطه قصور داشته اند، گزارش آن تهیه و به مراجع رسیدگی به تخلفات اداری یا قضایی ارسال می‌کند.

اصلانی در خصوص تعیین تکلیف کارخانه سیمان دهلران گفت: بخشی از این موضوع که به قوه قضائیه و بازرسی کل کشور مربوط می‌شود در کوتاه‌ترین زمان آنرا انجام می‌دهیم و مواردی هم مربوط به حوزه تصمیم گیری مدیران و حوزه اجرایی و نیازمند تصمیم گیری قاطع و جدی ایشان برای به سرانجام رسیدن طرح است.

بازرس کل استان ایلام در خصوص اینکه آیا سازمان بازرسی مانع اجرای طرح بوده است، افزود: به هیچ وجه این حرف درست نیست، ممانعتی در رابطه با دریافت تسهیلات تکمیلی و استفاده از مشوق‌های حمایتی نداشته و همواره در همه طرح‌های تولیدی خواهان انجام کار و کمک به تولید هستیم تا شرایط به سمتی پیش برود که در راستای خدمت به مردم باشد.

وی اظهار داشت: برای بهره مندی طرح کارخانه سیمان دهلران از ماده ۲۰ قانون رفع موانع تولید مبلغی بین ۱۲ هزار تا ۱۵ هزار میلیارد ریال به نفع مجری طرح خواهد بود به شرط اینکه این واحد را تکمیل و واحد را بهره برداری و فعال کند، طبق شرایط قانونی می‌تواند از این مزیت اگر شرایطش را داشت استفاده کند.

بازرس کل استان ایلام تاکید کرد: البته این موضوع به این معنی نیست این مبلغ و مزیت در اختیارش قرار بگیرد و بعد هم در عمل ما شاهد باشیم که استمرار توقف مراحل تکمیل و بهره‌برداری طرح و رکود تولید ادامه داشته باشد و این را بایستی مسوولان دولتی و بانک مشخص و تضمبن نمایند و بازرسی کل استان در برخورداری یا عدم برخورداری از این مزیت قانونی موضوع نظری نداده و و برروند تصمیم گیری و فعالیت‌ها تا به نتیحه رسیدن طرح نظارت می‌کند.

منبع: خبرگزاری موج

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده
پرطرفدارترین عناوین