تاریخ: ۲۷ تير ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۵:۳۸
بازدید:۳۴۵
کد خبر: ۲۱۹۰۳۰
معاون وزیر صنعت:

رصد ۳۴ مخاطره طبیعی توسط سازمان زمین‌شناسی

‌می‌متالز - معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در ایران ۳۴ مخاطره طبیعی وجود دارد که از سوی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی رصد شده و مورد مطالعه قرار می‌گیرند.

به گزارش می‌متالز، «علیرضا شهیدی» اظهارداشت: عملیات مربوط به پی‌جویی و اکتشاف معدن نیز بر عهده سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور است و این در حالی است که اعتبارات این سازمان بر اساس برنامه‌های کاری ۶۰ سال قبل آن برآورد می‌شود.

مطالعات زمین‌شناسی در کشور پرمخاطره ایران

وی با اشاره به مشارکت این سازمان برای انجام مطالعات ژئوفیزیک هوایی، توضیح‌ داد: به‌تازگی تفاهم‌نامه‌ای با شرکت ملی فولاد به امضا رساندیم که بر اساس آن زمانی که این شرکت اقدام به بررسی پهنه‌های مورد نظر خود می‌کند، سازمان زمین شناسی نیز برای آن‌ها کار برداشت ژئوفیزیک هوایی را انجام دهد و به دنبال آن چرخه ژئوفیزیک هوایی را تکمیل می‌کند و اطلاعات استخراج شده را در اختیار این شرکت قرار می‌دهد.

به گفته معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، ژئوفیزیک هوایی بسیار هزینه‌بر است، اما با توجه به اینکه از طریق این روش می‌توان مساحت زیاد را در مدت زمان کمی مورد بررسی قرار داد، اقتصادی است.

وی خاطرنشان‌کرد: این سازمان جزو کارگروه‌های ملی همچون ریزگرد و زلزله است و گزارش مخاطرات را به صورت سالیانه منتشر می‌کند، علاوه بر آن در سال ۹۸ نیز پنج اطلس- نقشه را در زمینه‌های زلزله، آب کارستی، ریزگرد، فرونشست و سیلاب منتشر کرد.

تلاش برای ادامه‌دار بودن پایش ۳۴ مخاطره موجود در ایران

رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور گفت: ما در زمینه کمبود اعتبارات با سازمان برنامه و بودجه و مجلس شورای اسلامی تعاملات خوبی داریم، ضمن آنکه با مرکز پژوهش‌های مجلس در زمینه خطرات ناشی از مخاطرات طبیعی و کمبود اعتبارات برای مطالعه در این حوزه‌ها تعاملاتی انجام شده است.

شهیدی اضافه‌کرد: امسال میان سه معاونت سازمان زمین‌شناسی، ایمیدرو و معاونت معدنی وزارت صنعت تفاهم‌نامه‌ای امضا شد و با امضای آن، بخشی از منابع ایمیدرو در اختیار سازمان زمین‌شناسی قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به جزئیات این همکاری، خاطرنشان‌کرد: بر این اساس برنامه پنج ساله با ایمیدرو در حوزه اکتشاف، تولید اطلاعات پایه و ژئوفیزیک هوایی تهیه شد و طی آن سفارش‌های ایمیدرو اخذ شد و با توجه به ظرفیت خوب سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به دلیل وجود نیروی انسانی متخصص، ما این سفارش‌ها را در حوزه‌های مربوط اجرایی می‌کنیم.

از حدود ۴۳ خطر طبیعی جهان ۳۴ خطر در ایران ثبت شده است. یکی از اهداف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی، شناخت مخاطرات زمین‌شناسی است که می‌تواند کمک بزرگی برای سایر بخش‌های کشور باشد.

منبع: پایگاه خبری - تحلیلی ایراسین

عناوین برگزیده