تاریخ: ۰۲ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۰:۲۰
کد خبر: ۲۱۹۷۵۱
‌می‌متالز - دبیررسته نورد انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران گفت: تعیین قیمت دستوری برای مواد اولیه و آهن اسفنجی وپایین نگه داشتن قیمت‌های بازار موجب بی انگیزگی سرمایه گذاران برای حضور در صنعت و بازار خواهد شد وبتدریج شاهد گرانی و کاهش تولید و شرایطی همانند وضع موجود در صنعت برق خواهیم شد.

به گزارش می‌متالز به نقل از فولادبان، بهادر احرامیان با اشاره به افزایش صادرات محصولات فولادی در سه ماهه اول امسال بویژه صادرات آهن اسفنجی افزود: بنظر می‌رسد مواد اولیه هر بخش از زنجیره فولاد بهتر است در همان بخش و یا بخش پایین دستی تولید آن باقی بماند تا چنانچه ارزش افزوده‌ای ایجاد می‌شود در داخل کشور بماند.

وی تصریح کرد: آمار اعلامی انجمن فولاد مبنی بر رشد ۱۵۰۰ درصدی صادرات دربخش آهن اسفنجی رقمی نیست که بتوان بر روی آن تحلیل کرد. پایه‌ای که این درصد برآن اصل تحلیل شده حجم صادراتی کم و رقمی بسیار کوچک بوده وبا احتساب ارقام صادراتی کم، به یکباره عدد بزرگی به دست می‌آید.

دبیر رسته نورد انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران گفت: اگر در محصولاتی، چون مواد اولیه و یا آهن اسفنجی قیمت گذاری دستوری باشد و قیمت‌های بازار پایین نگه داشته شود همان اتفاقی خواهد افتاد که الآن در صنعت برق افتاده است یعنی باید گفت این روز‌های فولاد تداعی گر ۱۰ سال قبل صنعت برق است.

احرامیان تاکیدکرد: قیمت گذاری دستوری شاید در کوتاه مدت که از قبل ظرفیت‌ها ساخته شده و امکانات تجهیز شده اشکالی ایجاد نکند و قیمت‌ها پایین بماند، اما با گذشت زمان و طولانی شدن این روند، انگیزه سرمایه گذاران برای حضور در این صنعت کم و ظرفیت‌های جدید ایجاد نمی‌شود، ظرفیت‌های موجود هم بازسازی نخواهدشد و بتدریج شاهد کاهش تولید و گرانی همانند وضع موجود در صنعت برق خواهیم شد.

وی افزود: ما در صنعت برق تا ۱۰، ۱۲ سال قبل مازاد تولید برق داشتیم و حتی صادرات ما هم با رشد فزاینده همراه بود، ولی از وقتی که جلوی قیمت‌ها گرفته و شیوه قیمت گذاری دستوری شد، تولیدکنندگان برق نتوانستند در تولید برق پیشتاز باشند.

دبیر رسته نورد انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران گفت: در حلقه پایینی زنجیره که محصولات نوردی است هم باید اجازه دهیم محصول نهایی قیمت متعادل و جهانی داشته باشد، شمش، آهن اسفنجی و بقیه محصولات فولادی قیمت درستی بخورند.

منبع: فولادبان

عناوین برگزیده