تاریخ: ۰۳ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۰۹:۱۸
کد خبر: ۲۱۹۷۵۹
‌می‌متالز - کمبود سیمان نه تنها پروژه‌های کوچک مقیاس ساخت و ساز را تعطیل کرد که حالا خبر می‌رسد پروژه‌های بزرگی مانند مسکن ملی و فاز دو بزرگراه تهران – شمال به همین دلیل تعطیل شده است.

به گزارش می‌متالز، کارخانه‌های سیمان و فولاد با قطع مداوم برق تولید خود را کاهش داده‌اند و حالا خبر‌ها حاکی از آن است که سیمان و فولاد در بازار کمیاب شده‌اند.

دبیر انجمن انبوه‌سازان تهران با اشاره به تعطیلی گسترده پروژه‌های عمرانی به دلیل کمبود سیمان توضیح داد: تعطیلی کارخانه‌های سیمان به ضرر پیمانکاران تمام شده است و سیمان در تهران و بسیاری از شهر‌های بزرگ پیدا نمی‌شود. همچنین پیمانکاران پروژه مسکن ملی در تامین سیمان مشکل اساسی دارند به همین دلیل فعالیت خود را تعطیل کردند.

رامین گوران اوریمی گفت: قیمت سیمان در اکثر مناطق به کیسه‌ای ۱۰۰ هزار تومان رسیده است و دلالان فقط در شرایطی سیمان ۶۵ هزار تومانی را به دست سازندگان می‌رسانند که پروژه‌های بزرگی در دست‌شان باشد. در غیر اینصورت هر پاکت سیمان را با قیمت ۱۰۰ هزار تومان به مصرف‌کنندگان می‌فروشند.

آهن و فولاد کمیاب شد

دبیر انجمن انبوه‌سازان تهران همچنین گفت: سیمان و فولاد در انبار‌ها موجود است، اما دست پیمانکاران به این کالا‌ها نمی‌رسد؛ چرا که قیمت این مصالح ساختمانی نسبت به دو ماه گذشته دو برابر شده است و با وجود این قیمت‌های وحشتناک توقف پروژه‌های ساختمانی، نسبت به ادامه ساخت آن صرفه اقتصادی بیشتری دارد.

گوران اوریمی درباره افزایش قیمت فولاد ووسیمان هم توضیح می‌دهد که علت افزایش قیمت آهن و فولاد به قیمت‌های جهانی مربوط می‌شود و با محاسبات انجام شده، قیمت فولاد در بازار‌های جهانی ۱۶ هزار و ۵۰۰ تومان است که به بهانه قطع برق، این کالا در بازار ایران با قیمت ۱۷ هزار و ۵۰۰ فروخته می‌شود.

حالا فعالان بازار مسکن می‌گویند آهن در کشوری که خود جز بزرگترین تولیدکنندگان فولاد است پیدا نمی‌شود و دبیر انجمن انبوه‌سازان در این زمینه توضیح داد: برای دلالان عرضه آهن و فولاد در بازار داخلی صرفه اقتصادی ندارد و ترجیح می‌دهند که محصول را به بازار‌های جهانی صادر کنند.

قیمت بتن بیشتر از دو برابر شد

انبوه‌سازان همچنین می‌گویند در دو ماه گذشته قیمت هر مترمربع بتن‌های سیمانی برای سازندگان بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان آب خورده، این در حالی است که در دو هفته گذشته قیمت هر مترمربع بتن سیمانی به یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسیده است. یعنی قیمت هر بتن سیمانی در بازه زمانی مورد اشاره بیش از دو برابر شد!

افزایش قابل توجه قیمت مصالح ساختمانی به دلیل قطع برق و کاهش تولید در شرایطی رخ داده است که مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق ایران از احتمال بازگشت خاموشی‌ها در هفته پیش‌رو خبر داد. او گفته بود: «در این هفته به دلیل افزایش دمای هوا روز‌های سختی پیش‌روی صنعت برق است.»

محمدرضا حسینا، عضو اتاق بازرگانی مشهد در روز‌های گذشته از سهمیه‌بندی سیمان خبر داد و گفته بود: مصالح‌فروشان به هر نفر تنها پنج کیسه سیمان می‌دهند و گویا سیمان سهمیه‌بندی شده است.

منبع: تجارت نیوز

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده