تاریخ: ۰۳ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۲:۳۱
کد خبر: ۲۱۹۷۷۱
‌می‌متالز - بازار بین بانکی نقشی اساسی در اجرای سیاست‌های پولی دارد که به عبارت دیگر این بازار نقطه شروع مکانیزم انتقال تکانه‌های سیاست‌های پولی است.

به گزارش می‌متالز، بازار بین بانکی یکی از اجزای بازار پول است که در آن بانک‌ها و سایر موسسات اعتباری نسبت به معاملات با یکدیگر جهت تامین مالی کوتاه مدت مبادرت می‌ورزند. این بازار حداقل دو نقش حیاتی در نظام‌های مالی نوین ایفا می‌کنند که اولین و مهم‌ترین نقش آن‌ها مداخله فعالانه و موثر بانک مرکزی در اجرای سیاست پولی از طریق راهبری نرخ‌های سود است.

دومین نقش این است که بازار‌های بین بانکی کارآمد، نقدینگی را به شکل مطلوبی از موسسات مالی دارای مازاد وجوه به موسسات دارای کسری وجوه انتقال می‌دهند.

بنابراین، سیاست گذاران انگیزه بالایی برای ایجاد یک بازار بین بانکی کارآمد و قوی دارند تا بانک مرکزی بتواند به نرخ سود مطلوب نظر خود دست یابد و موسسات مالی نیز بتوانند به شکل کارایی به مبادله نقدینگی در میان خود بپردازند.

بر این اساس، بازار پول بین بانکی نقشی اساسی در اجرای سیاست‌های پولی دارد و به عبارت دیگر این بازار نقطه شروع مکانیزم انتقال تکانه‌های سیاست‌های پولی است و در کشور‌های صنعتی نرخ سپرده‌های یک شبه (overnight) در این بازار، هدف عملیاتی بانک مرکزی است؛ بنابراین اطلاع از عملکرد این بازار و عوامل تعیین کننده نرخ بازار بین بانکی دارای اهمیت بالایی است.

اجرای موثرتر سیاست‌های پولی و اعتباری، بهبود مدیریت نقدینگی بانک ها، کاهش اضافه برداشت آن‌ها از بانک مرکزی، کاهش هزینه‌های تجهیز منابع برای بانک‌ها و امکان کاهش نرخ سود تسهیلات از این طریق توان مالی بانک‌ها در جهت تامین مالی واحد‌های تولیدی و سرمایه گذاری از نتایج مطلوبی است که توسعه و تعمیق بازار بین بانکی ریالی فراهم می‌کند.

شروع به کار بازار بین بانکی

شورای پول و اعتبار در جلسه هزار و سی و یک در تاریخ ۱۸ مهر ۸۳ و همچنین کمیسیون اعتباری بانک مرکزی در جلسه ۲۷ دی ۸۳، مقررات حاکم بر بازار بین بانکی ریالی و دستورالعمل اجرایی مربوطه را در چارچوب قانون عملیات بانکی بدون ربا به تصویب رساندند. این بازار پس از پذیرش عضویت بانک‌های متقاضی فعالیت در بازار مذکور، نهایتاً از ۱۸ تیر ۸۷ رسماً شروع به کار کرد.

هدف از تشکیل بازار تقویت مدیریت نقدینگی بانک‌ها و تسهیل تامین مالی منابع مورد نیاز بانک‌ها در کوتاه مدت، برقراری انضباط پولی و اجرای مؤثرتر سیاست‌های پولی کشور است.

بانک مرکزی نیز به عنوان تنظیم کننده بازار، کلیه امور مربوط به برنامه ریزی، سازماندهی، هماهنگی، تدوین مقررات، نظارت، کنترل و تسویه معاملات را بر عهده داشته و جهت اعمال سیاست‌های پولی در بازار شرکت می‌کند.

منبع: شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران (ایبنا)

عناوین برگزیده