تاریخ: ۰۳ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۱:۳۷
کد خبر: ۲۱۹۸۸۲
دو سویه "مسکن" به کجا خواهد رسید؛
‌می‌متالز - عرضه مسکن در بورس هم به نفع متقاضیان و هم تولیدکنندگان بخش مسکن است و قیمت‌ها در این بازار به شفافیت خواهد رفت.

به گزارش می‌متالز، مدت‌ها است که صحبت‌هایی درباره فروش متری مسکن به گوش می‌رسد و هرازگاهی خبر‌هایی در این باره منتشر می‌شود.

با توجه به افزایش تورم و بالا رفتن قیمت مسکن هدف از این طرح حفظ ارزش پول شهروندان در مقابل تورم، با خرید اوراق مسکن از بورس کالا است.

اما در جدیدترین اظهارنظری که درباره راه اندازی فروش مسکن در بورس منتشر شده، مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران در مجمع سالانه این شرکت خبر از اتمام مراحل راه اندازی معاملات اوراق سلف مسکن در بورس کالا داده است.

به گفته کارشناسان، عرضه مسکن در بورس کالا به شکل اوراق که به پیش فروش متری مسکن معروف شده، می‌تواند طرحی حمایتی از افرادی باشد که توان اقتصادی برای خرید مسکن را ندارند و به توسعه و تولید مسکن در کشور نیز کمک کند و از طرفی بخشی از نقدینگی سرگردان در جامعه را که به بازار‌های مختلف سرازیر می‌شوند جذب کند.

به نظر می‌رسد وعده عرضه مسکن در بورس، به آرامی در حال تحقق است و در حال حاضر تدوین و تاییدیه‌های اولیه آن از سازمان بورس و اوراق بهادار دریافت شده و در انتظار تصویب هیات مدیره سازمان بورس قرار دارد.

بر این اساس، برای انتشار اوراق سلف مسکن، شخص حقیقی یا حقوقی سازنده مسکن که سابقه فعالیت در این حوزه دارد پس از اخذ مجوز‌های اولیه ساخت و احراز صلاحیت، در زمان دلخواهی پیش از اتمام ساخت، بخشی از واحد‌های ساختمانی را که می‌خواهد از این مسیر به فروش برسانند انتخاب کرده و متناسب با ارزش حدودی واحد‌های منتخب، تضامینی نزد شرکت سپرده گذاری مرکزی تودیع خواهد کرد. پس از آن با توجه به متراژ کل واحد‌های منتخب، تعداد اوراق قابل انتشار تعیین شده و پیش از عرضه اولیه اوراق سلف استاندارد مسکن، جزئیات مربوط به مکان، سازه، تاسیسات، تجهیزات و سایر موارد تاثیرگذار در قیمت واحد‌های ساختمانی بصورت رسمی و برای اطلاع عموم منتشر خواهد شد.

طراحی این اوراق به گونه‌ای است که در مرحله عرضه اولیه، مشخصات کلیه اوراق استاندارد و یکسان است و تفاوتی میان اوراق عرضه شده در یک مرحله عرضه نیست. این اوراق معرف یک متر مربع از یک واحد ساختمانی مبنا است و برای سایر واحد‌ها و یا طبقات ساختمان بر اساس واحد مبنا ضرایب تعدیل کننده‌ای در نظر گرفته شده است.

متقاضیان پیش خرید واحد‌های ساختمانی می‌توانند با مشارکت در مرحله عرضه اولیه اقدام به خرید اوراق نمایند، البته بدیهی است که افراد می‌توانند تعداد اوراقی کمتر از تعداد اوراق منطبق با یک واحد ساختمانی را نیز خرید کنند و از این نظر امکان خرید متری مسکن برای متقاضیان دارای پس انداز‌های اندک نیز فراهم است.

طی دوره زمانی تا پیش از اتمام ساخت واحد‌ها و آماده تحویل شدن آن‌ها امکان معاملات ثانویه نیز برای این اوراق فراهم است و سرمایه گذاران در صورت لزوم می‌توانند اوراق خود را به دیگران واگذار نمایند.
با نزدیک شدن به سر رسید و اعلام انجام پروژه از سوی سازنده مرحله تخصیص و تحویل واحد‌ها آغاز خواهد شد. در این مرحله افرادی که توانسته اند به اندازه واحد ساختمانی دلخواه خود اوراق خریداری نمایند اقدام به انتخاب واحد مورد نظر نموده و در یک فرایند منصفانه واحد‌ها به آن‌ها تخصیص پیدا خواهد کرد، سایرین که نتوانسته اند حداقل اوراق مورد نیاز جهت خرید واحد ساختمانی را از بازار خریداری نمایند یا باید اوراق خود را در بازار ثانویه به فروش برسانند و یا واحد‌های ساختمانی که مشاعا به این دسته افراد تعلق دارد به مزایده گذاشته خواهد شود و هریک به تناسب اوراقی که دارند از وجوه حاصله از تسویه نقدی بهره‌مند می‌شوند.

با اجرایی شدن عرضه مسکن در بورس، راه برای افرادی که سرمایه اندکی دارند برای خرید مسکن باز خواهد شد می‌توانند به اندازه سرمایه خود چند متر مسکن خریداری کنند و به مرور زمان بر اساس توان مالی خود متراژ خود را افزایش می‌دهد و شرایط بهتری هم برای متقاضیان و هم تولیدکنندگان در این بخش به وجود خواهد آمد و قیمت‌ها نیز رو به شفافیت خواهد رفت.

منبع: بورس نیوز

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده