تاریخ: ۰۱ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۲:۰۷
بازدید: ۲۷۱
کد خبر: ۲۱۹۹۹۰
سرویس خبر : آهن و فولاد

بورس کالا، ضامن نفع فولادی ها/ با ورود پدرخوانده فولاد؛ وزارت صمت کنار گذاشته شد

‌می‌متالز - رئیس اتحادیه آهن فروشان یزد با تاکید بر رکود معاملات در بازار گفت: بازار افزایش قیمت‌هایی که با عرضه قطره چکانی بورس کالا کنترل می‌شود را تحمل نخواهد کرد و آن را پس خواهد زد.

به گزارش می‌متالز، محمد صادق مدرسی با بیان اینکه بورس کالا مرکز مزایده شده تصریح کرد: بورس کالا نه مرجع کشف قیمت و نه حامی مصرف کننده است بلکه براساس شیوه نامه منافع فولادی‌ها را تضمین کرده است.

وی ادامه داد: ورود جهانگیری به عنوان پدرخوانده صنعت فولاد باعث شد تا بورس کالا مرجع تعیین قیمت شده و البته امکان پیگیری این موضوع از طرف وزارت صمت نیز سلب شده است.

مدرسی با بیان اینکه قیمت محصولات فولادی در داخل کشور فراتر از نرخ‌های جهانی است، افزود: براساس شیوه نامه‌ای که معاون اقتصادی رئیس جمهور ابلاغ کرد و دستور جهانگیری وزارت صمت در بحث تعیین قیمت مسلوب اختیار شده است و اکنون فولادی بر این باور هستند که قیمت‌ها همچنان باید سیر صعودی داشته باشند.

رئیس اتحادیه آهن فروشان یزد ضمن انتقاد از قیمت گذاری‌های یک جانبه بورس تصریح کرد: مردم توان خرید میلگرد ۱۷ هزار تومانی و پروفیل ۲۵ هزار تومانی را ندارند و ادامه این وضع سوال برانگیز نتیجه‌ای جز قفل شدن اقتصاد کشور ندارد و حال باید پرسید چه کسی پاسخگوی این وضعیت است؟

مدرسی با طرح سوالی مبنی براینکه چرا باید قیمت‌های داخلی معادل قیمت‌های جهانی باشد؟، گفت: در حالی این نظریه وجود دارد که برق، گاز و نیروی انسانی تولیدکنندگان داخلی بوده و با نرخ‌های ریالی برای آن‌ها هزینه دارد و کسی هم به این امر رسیدگی نمی‌کند.

فعال بازار آهن ضمن ابراز تاسف از تصمیم‌های اتخاذ شده در صنعت فولاد، تاکید کرد: کسانی که به خاطر منافع خود؛ چنین تصمیم گرفته و عمل می‌کنند به خواستشان نخواهند رسید. ضرب المثلی هست که گفته کم بخور همیشه بخور، ولی فولادی‌ها پر می‌خورند تا شرایط به همین منوال باشد.

رئیس اتحادیه آهن فروشان یزد ضمن گلایه از شرایط گرانی در بازار فولاد؛ گفت: علت افزایش قیمت محصولات این است که براساس شیوه نامه و تعیین بازه سه درصدی مثبت و منفی پس از هر معامله در بورس کالا از ۵ تا ۱۰ هزار تومان به قیمت محصولات اضافه می‌شود، اما صنف آهن فروشان راه مقابله‌ای هم ندارد.

مدرسی در پایان با پیش بینی افزایش ۱۰ درصدی قیمت‌ها و رکود بازار تاکید: بازار تاب چنین روند افزایشی را ندارد و در این شرایط معاملات به خواب عمیقی فرو رفته اند.

منبع: فولادبان

عناوین برگزیده