تاریخ: ۰۴ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۵:۳۰
کد خبر: ۲۲۰۰۷۳
‌می‌متالز - در بررسی دستاورد‌های شرکت‌های تابعه هلدینگ سیمانی شستا (سیتا) در دو سال اخیر مشخص شد.

به گزارش می‌متالز، بنابر اعلام شرکت سیمان شاهرود، در شرایطی که سال‌های اخیر را سخت‌ترین سال‌های اقتصادی می‌دانند و بنگاه‌های اقتصادی علاوه بر تحریم و مشکلات آن درگیر با مشکلات ناشی از ویروس کرونا و بسته بودن مرز‌های صادراتی بوده اند، سیمان شاهرود از جمله شرکت‌های تابعه شستا در شاخص سود خالص موفق رشد ۱۰۰۵ درصدی شد و توانست در سال ۹۹ رکورد تولید از بدو تاسیس را بشکند و ۹۰ درصد ظرفیت اسمی خود تولید و فروش داشته باشد که بالاتر از میانگین هلدینگ و مجموعه صنعت سیمان می‌باشد.

محمدرضا بازوی بیدستانی، مدیرعامل شرکت سیمان شاهرود با اشاره به اهمیت نقش شرکت‌های شستا و سیتا در موفقیت‌های سیمانی گفت: در دو سال اخیر با تغییر برخی رویکرد‌ها شرایط کارخانه‌ها به ویژه در حوزه سیمان بهبود یافت و امروز شاهد افزایش بیش از ۱۰۰۰ درصدی در شاخص سود خالص هستیم.

رشد ۱۰۰۵ درصدی سود خالص در سیمان شاهرود

وی افزود: افزایش ۴۷ درصدی تولید کلینکرنسبت به سال ۹۷ و ۴۵ درصدی تولید سیمان نسبت به سال ۹۷ در راستای جهش تولید، افزایش حاشیه سود ناخالص از ۲۷ درصد به ۵۴ درصد و حاشیه سود عملیاتی از ۲۰ درصد به ۴۴ درصد و حاشیه سود خالص از ۱۳ درصد به ۴۱ درصد، کاهش دوره وصول مطالبات از ۸۱ روز به ۴۰ روز و حذف فروش اعتباری از مرداد ماه سال ۹۹ و حذف تخفیفات کرایه حمل برخی از دستاورد‌های شرکت سیمان شاهرود به شمار می‌رود. علاوه بر این سود سهامداران به موقع و زودتر از موعد اعلامی تماما پرداخت گردیده و از ۲۰ تومان به ۲۰۷ تومان افزایش یافته است همچنین قیمت سهام شرکت از ۱.۷۵۸ ریال در پایان ۹۷ به ۱۹.۲۳۰ ریال در پایان سال ۹۹ افزایش داشته و علیرغم توزیع سود و نیز کاهش شدید شاخص بازار سرمایه ولکین قیمت سهم شرکت افزایش داشته است.

بازوی بیدستانی با اشاره به دریافت لوح صنعت سبز در استان سمنان و نیز کارفرمای نمونه تامین اجتماعی، ادامه داد: راه اندازی و استفاده از مسیر ریلی جهت صادرات از مرز امیرآباد به روسیه و افزایش مقدار صادرات از ۳۳.۰۵۸ تن به مقدار ۲۳۹.۸۶۰ تن علیرغم شرایط کرونایی و بسته بودن مرز‌ها و مشکلات برگشت ارز به داخل کشور و رفع تعهد ۱۰۸ درصدی صادرات در راستای کمک به مشکلات ارزی کشور از دیگر دستاورد‌های شرکت در دو سال اخیر است.

وی با اشاره به عدم افزایش منطقی قیمت سیمان طی سال‌های گذشته گفت: در شرایطی که قیمت دستوری سیمان در سال‌های گذشته تابع شرایط کلی اقتصاد نبود، اما شرکت موفق به افزایش و بهبود عملکرد شد. دلیل اصلی این مهم ایجاد شفافیت، افزایش کیفیت فروش، کنترل قیمت تمام شده و کاهش ظرفیت بلااستفاده است.

شرکت در سال ۱۴۰۰ با ورود به بورس کالا ضمن برخورداری شفافیت بیشتر و نقدی شدن تمام فروش‌ها و نیز افزایش صادرات از حیث دلاری هر تن و نیز تناژ، سود بیشتری را نصیب سهامداران خواهد نمود سود هر سهم شرکت در سه ماهه سالجاری ۶۸۷ ریال و در سه ماهه سال قبل ۲۶۶ ریال بود.

منبع: خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)

مطالب مرتبط