تاریخ: ۱۱ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۸:۴۳
کد خبر: ۲۲۱۳۶۸
‌می‌متالز - معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: با توجه به زیر ساخت‌های صنعتی که در حوزه لوازم خانگی شکل گرفته، وزارتخانه با ورود محصولات لوازم خانگی برند‌های خارجی که در زمان تحریم‌ها کشور را ترک کرده اند، مخالف است.

به گزارش می‌متالز، "مهدی صادقی نیارکی" از تصویب آیین کار شورای سیاستگذاری توسعه صنعت لوازم خانگی با حضور تشکل‌های تخصصی خبر داد و گفت: این شورا با هدف صیانت از صنعت لوازم خانگی، توسعه و تعمیق ساخت داخل و حرکت به سمت نوآوری و حمایت از ارتقاء تکنولوژی به صورت مستمر برگزار خواهد شد.

وی، ارتقاء کیفیت لوازم خانگی و صیانت از اشتغال مولد را از دیگر اهداف این شورا عنوان کرد و افزود: با تشکیل این شورا، ارتقای جایگاه صنعت لوازم خانگی و حمایت از صنایع بومی با جدیت بیشتری پیگیری خواهد شد.

صادقی‌نیارکی، توسعه صنعتی را منوط به توانمندسازی بخش خصوصی و جامعه صنعتی کشور برشمرد و ادامه‌داد: سیاستگذاری برای توسعه این صنعت راهبردی، احصای موانع پیش روی تولید و تسهیل‌گری و بهبود فرآیند‌های اجرای در صنعت لوازم خانگی، از جمله وظایف این شورا خواهد بود.

وی در ادامه شکل‌گیری انجمن قطعه سازی در این صنعت را گام مهمی در توسعه این صنعت توصیف کرد و گفت: برای تسهیل در فرایند سیاستگذاری باید هماهنگی بین تشکل‌های بخش خصوصی ایجاد شود تا بستر مناسب برای حضور موثر این صنعت در نهاد‌های تصمیم ساز فراهم شود.

بررسی آمار‌های رسمی منتشره وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی از تولید ۲۹۶ هزار و ۸۰۰ دستگاه انواع ماشین لباس‌شویی توسط شرکت‌های داخلی از ابتدای امسال تا پایان خرداد ماه و رشد ۴۰ درصدی آن در هم‌سنجی با پارسال است.

برپایه این آمارها، تولیدکنندگان لوازم‌خانگی سه ماهه نخست امسال را با تولید ۴۸۲ هزار و ۷۰۰ دستگاه یخچال و فریزر به پایان بردند. آماری که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته (تولید ۳۷۳ هزار و ۷۰۰ دستگاه) رشد ۲۹.۱ درصدی نشان می‌دهد.

همچنین تا پایان خرداد ماه کارخانجات داخلی با ثبت رشد ۱۹.۹ درصدی در تولید تلویزیون، ۲۶۸ هزار و ۹۰۰ دستگاه از این محصول تولید کردند. این در حالی است که آمار بهار ۹۹ تلویزیون‌سازان ۲۴۲ هزار و ۲۰۰ دستگاه بود.

منبع: پایگاه خبری - تحلیلی ایراسین