تاریخ: ۱۶ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۴:۳۸
بازدید: ۲۸۷
کد خبر: ۲۲۱۷۰۵
سرویس خبر : اقتصاد و تجارت
عباس آرگون:

نتیجه کنترل دستوری قیمت کالاها، التهاب است نه ثبات

‌می‌متالز - نایب رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی معتقد است که نمی‌توان قیمت کالایی را در بازار به صورت دستوری تعیین کرد و از آن طرف در انتظار ایجاد ثبات در بازار بود، چراکه کنترل دستوری به التهاب بازار دامن می‌زند. در این میان هر چه بتوان کالای بیشتری را وارد بورس کالا کرد و کشف قیمت از طریق مکانیزم این بورس یعنی عرضه و تقاضا انجام شود، کمک بیشتری در زمینه قیمت‌ها و شفافیت در معاملات صورت خواهد گرفت.

به گزارش می‌متالز، معاملات بورس پس از فراز و نشیب‌های زیادی که طی یک سال گذشته تجربه کرد در نهایت در دومین هفته مرداد ماه روی دیگری از روند خود را به سهامداران نشان داد و توانست چشم انداز روشنی را پیش روی فعالان بازار قرار دهد.

بازار سهام در نخستین روز معاملاتی هفته گذشته معاملات پرنوسانی را پشت سر گذاشت و در نهایت با بیش از ٣٠ هزار واحد رشد و غافلگیری سهامداران به معاملات خود پایان داد.

اکثر کارشناسان علت ایجاد چنین رشدی را در بازار افزایش قیمت دلار تا کانال بیش از ۲۶ هزار تومان اعلام کردند و معتقد بودند به دلیل وجود رابطه مستقیم بین نرخ ارز و رشد شاخص بورس، با ورود نرخ ارز به مدار صعودی شاهد اثر مستقیم این اتفاق بر معاملات بورس و سبزپوشی اکثر نماد‌های حاضر در بازار هستیم.

به دنبال چنین روندی در نخستین روز معاملاتی هفته گذشته برخی از کارشناسان با اشاره به پبش بینی معاملات بورس در روز‌های آینده اعلام کردند که بازار بعد از هر رشد پرشتابی می‌تواند برای مدتی موقت وارد مدار اصلاحی شود که ایجاد چنین روندی در بازار نباید سهامداران را نگران وضعیت بازار کند و از ترس ریزش احتمالی بازار با رفتار‌های هیجانی خود سبب شتاب بخشیدن به روند اصلاحی شاخص بورس و افزایش میزان ضرر و زیان سهامداران در بازار شوند.

براساس پیش بینی سهامداران درخصوص احتمال ایجاد روند اصلاحی بازار تا حدودی از رشد شاخص بورس در بازار روز یکشنبه کاسته شد و در نهایت بازار در نخستین دقایق معاملات روز دوشنبه وارد مدار نزولی شد و با دو هزار واحد افت به معاملات خود پایان داد.

اما بازار سهام در روز سه شنبه و همزمان با مراسم تنفیذ ریاست جمهوری، بار دیگر سهامداران را غافلگیر کرد و با ١٧ هزار واحد افزایش خوش بینی زیادی را نسبت به آینده این بازار در دولت سیزدهم ایجاد کرد.

سید ابراهیم رییسی در این مراسم از ایجاد ثبات در بازار سرمایه به عنوان یک اقدام فوری و مهم سخن گفت که به گفته کارشناسان، همین صحبت رییس جمهوری می‌تواند دوباره نقدینگی‌های پارک شده در بیرون از بازار را بار دیگر به بورس سوق دهد و در این دوران، بازار سهام را به نقطه‌ای درخشان در اقتصاد کشور در میان سایر بازار‌ها تبدیل کند.

نباید دخالتی در معاملات بورس صورت بگیرد

عباس آرگون به اقداماتی که باید در دولت جدید در حوزه معاملات بازار سهام مورد توجه مسوولان قرار بگیرد اشاره کرد و افزود: عدم دخالت در معاملات بازار یکی از مهمترین اقداماتی است که باید به طور حتم در دولت سیزدهم در دستور کار قرار بگیرد، بازار اکنون به وضعیتی رسیده است که نباید به هیچ عنوان دخالتی در آن صورت بگیرد بلکه باید اجازه داد تا به صورت خودکار به مسیر خود ادامه دهد.

وی اظهار داشت: سال گذشته به دنبال رشد بی سابقه شاخص بورس، شاهد حضور گسترده مردم به بازار سهام بدون هیچگونه آشنایی نسبت به معاملات آن بودیم که این اتفاق به هیچ عنوان درست نیست و به طور حتم منجر به ایجاد هیجان در معاملات بازار خواهد شد.

آرگون خاطرنشان کرد: سهامداران باید از اتفاقات سال گذشته تجربه بگیرند و برای ورود به بورس و سرمایه گذاری در این بازار، تحلیل وضعیت سهام مختلف را سرلوحه فعالیت خود در بازار سرمایه قرار دهند.

قیمت‌گذاری کالا‌ها نباید دستوری باشد

نایب رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی ادامه داد: بحث قیمت گذاری کالا‌هایی مانند خودرو و فولاد که محصولات آن‌ها در بورس مورد معامله قرار می‌گیرد از جمله مسایل مهمی تلقی می‌شود که باید تغییری در روند آن صورت گیرد، زیرا به هیچ عنوان نباید قیمت گذاری این کالا‌ها به صورت دستوری انجام شود.

وی معتقد است که نمی‌توان قیمت کالایی را در بازار به صورت دستوری تعیین کرد و از آن طرف در انتظار ایجاد ثبات در بازار بود، همچنین بهتر است در ابتدا تعریف درستی از ایجاد ثبات در بازار میان فعالان بازار تعریف شود.

آرگون با بیان اینکه دخالت‌ها در معاملات بورس و قیمت گذاری محصولات، شرایط را برای حضور در بورس سخت‌تر خواهد کرد، افزود: عدم دخالت در قیمت گذاری، تسهیل فضا برای ورود سهام شرکت به بورس و نیز شفافیت معاملات می‌تواند کمک کننده در بهبود روند معاملات بورس و ایجاد ثبات در این بازار باشد.

مشکلات فعلی در معاملات بازار سهام

نایب رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی به وجود مشکلات فعلی در بازار سهام اشاره کرد و گفت: هر چه دخالت‌ها در بازار کاهش یابد، معاملات آن بهتر و منطقی‌تر می‌شود و به طور حتم از این طریق، بازار بعد از مدتی کوتاه به تعادل خواهد رسید.

وی ادامه داد: نظر ما قیمت‌گذاری کالا‌ها از طریق بورس کالا است، به شرط آنکه هیچگونه دخالتی در معاملات و قیمت گذاری این کالا‌ها صورت نگیرد و باید اجازه داد تا قیمت گذاری به صورت آزاد و از طریق عرضه و تقاضا تعیین شود.

به گفته آرگون، هر چه بتوان کالای بیشتری را وارد بورس کالا کرد و قیمت گذاری از طریق مکانیزم این بازار انجام شود، کمک بیشتری در زمینه قیمت گذاری‌ها و شفافیت در معاملات صورت خواهد گرفت.

نایب رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی با بیان اینکه بازار سرمایه باید به طور حتم متناسب با شرایط اقتصادی کشور پیش برود، گفت: بورس باید دماسنج اقتصادی کشور باشد و شاهد تغییرات ایجاد شده اقتصاد کشور در تابلوی بورس باشیم.

نوسان، ذات بازار سرمایه است

وی نوسان را ذات بازار سرمایه دانست و گفت: سهامداران باید این موضوع را مدنظر خود قرار دهند که معاملات بورس، بدون نوسان هیچ معنایی ندارد و نشان می‌دهد که معاملات آن به درستی پیش نرفته است، همچنین بازار سرمایه از جمله بازار پرریسکی تلقی می‌شود که بهتر است سهامداران قبل از ورود خود به این بازار همه جوانب آن را در نظر داشته باشند تا کمتر متحمل ضرر و زیان‌های احتمالی در این بازار شوند.

آرگون با تاکید بر اینکه بازار سرمایه از ظرفیت و قابلیت زیادی برای رشد برخوردار است، گفت: باید در هر موقعیتی از ظرفیت‌های بازار سرمایه برای تامین مالی دولت و بخش خصوصی استفاده کرد تا بتوان از این طریق شاهد طی شدن مسیر رشد و صعود شاخص بورس در بازار باشیم.

حذف دامنه نوسان از معاملات بورس

نایب رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی به تغییر دامنه نوسان و تاثیر آن بر معاملات بازار تاکید کرد و گفت: در صورتی که سازمان بورس، دامنه نوسان را از معاملات بازار سهام حذف کند سهامداران با تحلیل و ارزیابی وضعیت شرکت‌ها وارد بازار می‌شوند و دیگر شاهد کندی نقدشوندگی در بازار نخواهیم بود.

وی ادامه داد: سال گذشته سهامداران برای خرید سهام با مشکل مواجه بودند، اما ابتدای سال جاری فعالان حاضر در بازار قادر به فروش سهام خود در بازار نبودند، در حالی که با حذف دامنه نوسان شاهد رفع این معضل در بازار خواهیم بود.

ارتقای جایگاه بازار سهام در کشور

آرگون با اشاره به اینکه اکنون شاهد حضور تعداد زیادی سهامدار در بازار هستیم، گفت: آزادسازی سهام عدالت، توسعه بیشتر بازار سهام و ظرفیتی که برای حضور سهامداران در این بازار فراهم شده است باعث شد تا جایگاه بازار سهام در کشور نسبت به سایر بازار‌ها ارتقا پیدا کند.

نایب رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی با تاکید بر اینکه بازار سهام از ظرفیت‌های زیادی برخوردار است و می‌تواند جایگاه بهتری را در کشور پیدا کند، افزود: از این بازار می‌توان تامین مالی و نیز نقدینگی حاضر در این بازار را به بخش مولد اقتصادی وارد کرد، همچنین روند تکمیل پروژه‌های نیمه تمام نیز با تامین مالی و عرضه اولیه در بورس به پایان برسند.

افزایش وسعت بازار سرمایه نسبت به سال‌های گذشته

وی با بیان اینکه اکنون جمعیت زیادی درگیر بازار سهام شده اند و ظرفیت‌های خوبی در این بازار برای سرمایه گذاری و پذیرش شرکت‌ها در بورس فراهم شده است، گفت: وسعت این بازار بزرگتر از دیگر سال‌ها شده است، به همین دلیل از اهمیت و جایگاه بیشتری برخوردار است و باید استفاده حداکثری از آن صورت گیرد.

آرگون با اشاره به اینکه بازار سرمایه نسبت به سایر بازار‌ها در بلندمدت از بازدهی بیشتری را در اختیار سهامداران قرار می‌دهد، افزود: بازار سهام همیشه پررریسک است؛ بنابراین سهامداران باید با دید بلندمدت و از طریق دارایی‌های مازاد خود وارد این بازار شوند.

منبع: کالاخبر

عناوین برگزیده