تاریخ: ۱۷ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۴:۱۵
بازدید: ۲۶۲
کد خبر: ۲۲۱۸۹۹
سرویس خبر : انرژی

قیمت گاز در اروپا رکورد زد

‌می‌متالز - قیمت گاز طبیعی در اروپا به دنبال آتش سوزی در پالایشگاه گزپروم در روسیه و توقف عرضه گاز به این منطقه تا ۵۴۶.۳ دلار در هر ۱۰۰۰ متر مکعب بالا رفته است.

به گزارش می‌متالز، به دنبال وقوع یک حادثه در پالایشگاه گزپروم در روسیه که باعث توقف عرضه گاز به اروپا شد، قیمت گاز طبیعی در این منطقه افزایش یافت.

طبق اطلاعات اینترنشنال اکسچنج، قیمت گاز برای تحویل در ماه سپتامبر در هلند تا ۵۴۶.۳ دلار در هر ۱۰۰۰ متر مکعب بالا رفته است.

این افزایش قیمت به دنبال کاهش موقت عرضه گاز از روسیه از طریق خط لوله گاز یامال-اروپا صورت گرفته است. آتش سوزی در پالایشگاه اورنگوی شرکت انرژی گزپروم روسیه در سیبری باعث توقف عرضه گاز به اروپا شده است. این آتش‌سوزی در پنجم آگوست مهار شد، ولی حجم گازی که از طریق این تأسیسات انتقال پیدا می‌کند هنوز تامین نشده است.

این اتفاق در شرایطی رخ داده که روسیه آماده می‌شود عرضه گاز به بازار اروپا را از طریق خط لوله نورد استریم ۲ افزایش دهد. این خط لوله در اواخر همین ماه تکمیل خواهد شد.

بازار اروپا در حال حاضر به خاطر افزایش تقاضا در بحبوحه بهبود از بحران کرونا و کاهش عرضه گاز از میدان گازی ترول، اصلی‌ترین منبع عرضه گاز به این منطقه، با کمبود شدید گاز مواجه است.

منبع: کالاخبر

عناوین برگزیده