تاریخ: ۱۷ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۶:۲۶
کد خبر: ۲۲۱۹۱۸
رییس کل بانک مرکزی عنوان کرد؛
‌می‌متالز - رییس کل بانک مرکزی گفت: بانک مرکزی با همکاری بانک‌ها توانسته به موقع ارز لازم برای واردات واکسن کرونا را خصوصا طی ماه‌های اخیر فراهم کند.

به گزارش می‌متالز، اکبر کمیجانی رییس کل بانک مرکزی ضمن بازدید از مرکز واکسیناسیون بانک ملی ایران اظهار کرد: همزمان که واکسیناسیون در تهران در حال انجام است، در سایر استان‌ها نیز به کمک درمانگاه‌های بانک ملی برای پرسنل بانک ملی و سایر بانک‌ها در جریان است. این واکسیناسیون در اواسط هفته گذشته آغاز شده و در برخی از استان‌ها نیز به اتمام رسیده است.

وی در ادامه بیان کرد: در حال حاضر در ۱۷ نقطه از تهران واکسیناسیون در حال انجام است. امیدواریم ظرف هفته جاری به اتمام برسد و یک ایمنی خاطر در میان همکاران بانک‌ها ایجاد شود. در یک ماه آینده نیز دوز دوم انجام خواهد شد. با توجه به اینکه بیش از ۲۶۰ نفر از همکاران بانکی در اثر ابتلا به این ویروس فوت شدند، دیگر شاهد چنین وقایع تلخی نباشیم.

رییس کل بانک مرکزی در پاسخ به اینکه تاکنون چه میزان ارز برای واردات واکسن تخصیص داده شده و چه میزان نیز پرداختی صورت گرفته است؟ بیان کرد: از سال گذشته روند تامین ارز آغاز شده است. بانک مرکزی با همکاری بانک‌ها توانسته به موقع ارز لازم را خصوصا طی ماه‌های اخیر فراهم کند. اجازه بدهید عدد را بیان نکنم. اما تلاش‌ها در جریان است تا هرگونه مشکلی برای تامین ارز وجود داشته، برطرف شود. هیچ مشکلی برای تامین ارز نداریم و ارز کافی در اختیار داریم. راه‌های تامین این ارز نیز مهیاست.

وی افزود: امیدواریم که هیچ گونه کمبودی در تامین ارز تا پایان واکسیناسیون نداشته باشیم. این مقام مسوول ادامه داد: واردات واکسن در اختیار ستاد مرکزی وزارت بهداشت و درمان قرار می‌گیرد و توزیع در سراسر کشور نیز با مدیریت وزارت بهداشت و درمان انجام می‌شود. هر نوع واردات با مدیریت و مسوولیت وزارت بهداشت و درمان است.

کمیجانی در پاسخ به اینکه اقدامات حقوقی بانک مرکزی درباره مسائل پیش آمده با کشور بحرین چیست؟ اظهار کرد: متاسفانه تصمیماتی اتخاذ شده و دادگاهی در بحرین ادعا کرده که بانک مرکزی، بانک‌هایی را که در ارتباط با فیوچر بانک بوده و از اوایل دهه ۸۰ با مجوز بانک مرکزی بحرین آغاز به کار کرده و فعالیت آن نیز بسیار خوب و درخشان بوده است. کوچک‌ترین نقصی در امور فعالیتی این بانک در زمانی که در جریان بود، شناسایی نشده بود. متاسفانه با اهدافی غیر حرفه‌ای اتهاماتی واهی به این بانک زده شد و فعالیت این بانک از سال ۲۰۱۵ متوقف شده است. بانک مرکزی با مشورت و هماهنگی که با دولت و امور حقوقی و بین المللی انجام داده، اعلام موضع کرده و این مساله پیگیری خواهد شد.

منبع: شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران (ایبنا)

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده