تاریخ: ۱۸ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۴:۲۱
بازدید: ۴۱۸
کد خبر: ۲۲۲۰۴۰
سرویس خبر : آهن و فولاد
بیکاری ۲۴۰ کارگر کارخانه؛

گره کور «صدر فولاد» / وعده‌ای که عملی نشد

‌می‌متالز - کارخانه تعطیل شده «صدر فولاد» به گره کوری در حوزه صنعت و اشتغال لرستان تبدیل شده به طوری که به گفته مسوولان، مشکلات حقوقی این کارخانه باید به صورت حاکمیتی حل شود.

به گزارش می‌متالز، کارخانه «صدر فولاد» با مساحت ۳۵ هکتار، سالانه شش هزار تن فولاد تولید می‌کرد که در سال ۹۶ به دلایلی، خط تولید آن متوقف شد و حدود ۲۴۰ کارگر آن نیز از کار بیکار شدند.

گره کور «صدر فولاد»

مهرداد ویسکرمی نماینده مردم خرم‌آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی با اشاره به آخرین وضعیت کارخانه «صدر فولاد» اظهار داشت: در رابطه با وضعیت این واحد واقعاً نگران هستیم چرا که هر سرمایه گذاری که تا کنون سمت این کارخانه آمده برگشته است و معلوم می‌شود که گره کوری در این رابطه وجود دارد.

وی با بیان اینکه یکی از گره‌های کور این کارخانه، عدم شفافیت و بدقولی‌های مکرر صاحب فعلی آن است عنوان کرد: به نظر من باید مشکلات این کارخانه به صورت حاکمیتی حل شود.

مشکلات کارخانه باید به صورت حاکمیتی حل شود

نماینده مردم خرم‌آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی افزود: یکی از راهکار‌های پیشنهادی در رابطه با این کارخانه این بوده که از سوی بانک‌ها تملک شود، بعد از تملک این کارخانه به مزایده گذاشته شود.

ویسکرمی با تاکید بر اینکه هنوز کارخانه صدر فولاد که متأسفانه قرار بود چند ماه پیش افتتاح شود، مشکلات حقوقی دارد ادامه داد: این کارخانه بسیار مشتری دارد، چند صد اشتغال در آن می‌توان ایجاد کرد.

وی بیان داشت: به نظر من دیگر زیاد به سرمایه گذار فعلی این کارخانه اعتماد شده است، این را اعلام کرده‌ایم که باید مشکلات این کارخانه از طریق حاکمیت، به سرعت و قاطعیت رفع شود.

نماینده مردم خرم‌آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی گفت: نباید دیگر به سرمایه گذار فعلی کارخانه اعتماد کرد و کار را باید پیش ببریم.

وعده‌ای که عملی نشد

این سخنان در حالی مطرح می‌شود که پیش از این محمد رزم رئیس کل دادگستری لرستان در تاریخ دوم تیرماه امسال و در بازدید از این کارخانه تعطیل شده گفت: این کارخانه یکی از بهترین واحد‌های تولیدی ذوب آهن و میلگرد است که در اوج فعالیت ۲۴۰ نفر اشتغال زایی داشته است.

وی افزود: عدم تأمین سرمایه در گردش به مبلغ ۱۵۰ میلیارد تومان از دلایل تعطیلی کارخانه صدر فولاد بوده و به دلیل دیون و بدهی، این واحد از دریافت تسهیلات شده است.

رئیس کل دادگستری لرستان گفت: با جلساتی که در ستاد تسهیل استانداری در رابطه با این واحد برگزار کرده است، امیدواریم این واحد ظرف یک ماه آینده فعالیت خود را از سر گیرد.

رزم بیان کرد: شرکت صدر فولاد یک ماه دیگر از طریق حق العمل کاری پیمانکار بخش خصوصی فعالیت خود را شروع می‌کند و در غیر این صورت افرادی از بخش خصوصی سرمایه در گردش مورد نیاز را به عنوان سهامدار در این کارخانه تأمین خواهند کرد.

ایجاد ۱۵۰۰ شغل در صورت اجرای طرح توسعه

قدرت‌الله ترابی‌نژاد فرماندار شهرستان دوره چگنی نیز در این بازدید اظهار کرد: امروز توفیقی شد تا به همراه ریاست محترم کل دادگستری استان لرستان و معاونین ایشان از این کارخانه بازدید داشته باشیم.

وی با بیان اینکه حدود سه هفته است که به صورت شبانه‌روز پیگیر رفع مشکلات و موانع راه اندازی این واحد تولیدی هستیم، افزود: در این راستا جلسات متعددی در شهرستان چگنی و مرکز استان برگزار شده که نهایتاً با سرمایه‌گذار خارجی و داخلی در حال رایزنی هستیم تا در آینده نزدیک فعال شود.

ترابی‌نژاد به طرح توسعه این کارخانه نیز اشاره کرد و گفت: اگر این واحد طی ماه‌های آینده، راه‌اندازی شود قطعاً طرح توسعه آن نیز پیگیری می‌شود که در ادامه منجر به ۱۵۰۰ نفر اشتغال‌زایی خواهد شد.

فرماندار چگنی ادامه داد: این مهم در دستور کار سرمایه‌گذار است و امیدواریم مدیرعامل کارخانه و تمامی دست‌اندرکاران تلاش کنند تا این واحد راه‌اندازی و مشکل کارگران آنکه بیکار شده‌اند، حل شود.

منبع: خبرگزاری مهر

عناوین برگزیده