تاریخ: ۱۹ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۴:۲۵
بازدید: ۲۷۴
کد خبر: ۲۲۲۲۲۵
سرویس خبر : اقتصاد و تجارت

ترکیب هزینه کرد خانوار در سال ۹۹/ سهم بزرگ مسکن از مخارج

‌می‌متالز - طبق اعلام مرکز آمار، ۷۴ درصد از کل هزینه خانوار شهری در سال گذشته مربوط به اقلام غیرخوراکی و ۲۶ درصد نیز خوراکی بوده و سهم مسکن و روشنایی از کل سبد هزینه خانوار ۳۷ درصد بوده است.

به گزارش می‌متالز، مرکز آمارایران در تازه‌ترین گزارش خود ترکیب انواع هزینه‌های سالانه یک خانوار شهری در سال ۹۹ را که شامل مقدار هزینه برای اقلام خوراکی و غیرخوراکی می‌شود را منتشر کرده که براساس آن، در سبد هزینه‌های خانوار، بخش خوراکی و دخانی ۲۶ درصد و هزینه‌های غیر خوراکی ۷۴ درصد سهم را به خود اختصاص داده‌اند.

نگاهی به نتایج بررسی مرکزآمار ایران نشان می‌دهد:

-آرد، رشته، نان و فرآورده‌های آن ۲۱ درصد، گوشت ۲۱ درصد، شیر و فراورده‌های آن و تخم پرندگان ۱۱ درصد، نوشابه‌ها، غذا‌های آماده و دخانی‌ها ۶ درصد، ادویه‌ها، چاشنی‌ها و سایر ترکیب‌های خوراکی ۴ درصد، قند، شکر، شیرینی‌ها، چای، قهوه و کاکائو ۸ درصد، خشکبار و حبوب ۷ درصد، میوه‌ها و سبزی‌ها ۱۹ درصد، روغن‌ها و چربی‌ها ۳ درصد از سبد هزینه‌های خوراکی و دخانی را به خود اختصاص می‌دهند.

در این میان براساس آمار مورد اشاره گوشت و نان به طور یکسان بیشترین و روغن و چربی‌ها کمترین سهم را داشته اند.

- همچنین مسکن، سوخت و روشنایی ۵۰ درصد، پوشاک و کفش ۴ درصد، کالا‌ها و خدمات متفرقه خانوار ۱۱ درصد، تفریحات سرگرمی‌ها و خدمات فرهنگی دو درصد، حمل و نقل و ارتباطات ۱۳ درصد، بهداشت و درمان ۱۳ درصد، لوازم اثاث و خدمات خانوار نیز ۶ درصد از هزینه‌های غیرخوراکی را به خود اختصاص داده است.

در این قسمت هم به نظر می‌رسد مردم هر اندازه که برای سوخت و روشنایی هزینه کرده‌اند از میزان خدمات فرهنگی و تفریحات خود کاسته‌اند و در هزینه این بخش به شدت صرفه‌جویی انجام داده اند.

مهم‌ترین اقلام در سبد هزینه‌های خوراکی خانوار در سال گذشته مربوط به گوشت، آرد، نان و غلات و ... و میوه‌ها و سبزی‌ها بوده و در بخش هزینه‌های غیرخوراکی نیز بیشترین سهم مربوط به هزینه مسکن و سوخت و روشنایی، حمل و نقل و بهداشت و درمان بوده است که این ۳ بخش ۷۴ درصد کل هزینه‌های غیرخوراکی خانوار را در سال گذشته شامل شده است.

ترکیب هزینه کرد خانوار در سال ۹۹/ سهم بزرگ مسکن از مخارج

منبع: شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران (ایبنا)

عناوین برگزیده