تاریخ: ۱۹ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۲:۰۰
کد خبر: ۲۲۲۳۲۸
‌می‌متالز - فواد حسین، وزیر امور خارجه عراق در جریان سفر امروزش به ایران با تعدادی از مقامات ایران دیدار و رایزنی داشته است. عراق یکی از مهمترین شرکای تجاری ایران است و بخش قابل توجهی از صادرات غیرنفتی ایران به این کشور انجام می‌شود.

به گزارش می‌ متالز، قیمت دلار در بازار امروز تهران یک روندی صعودی داشت و تا ۲۶ هزار و ۳۰۰ تومان هم افزایش یافت. در صرافی ملی هم روند صعودی گزارش شده است.

اما اتفاق مهم امروز برای بازار ارز اخبار مربوط به روابط ایران و عراق است.

فواد حسین، وزیر امور خارجه عراق در جریان سفر امروزش به ایران با تعدادی از مقامات ایران دیدار و رایزنی داشته است. عراق یکی از مهمترین شرکای تجاری ایران است و بخش قابل توجهی از صادرات غیرنفتی ایران به این کشور انجام می‌شود.

ابراهیم رئیسی رئیس جمهور، هم بعد از ظهر امروز سه‌شنبه در دیدار فواد حسین، وزیر امور خارجه عراق با تشکر از دعوت نخست وزیر عراق برای شرکت در «نشست کشور‌های همسایه عراق» گفت: اقدام عراق برای برگزاری این نشست اقدام مبارکی است.

رئیسی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران همانگونه که گفتگو بین کشور‌های منطقه برای حل و فصل مسائل فیمابین و بهبود روابط را امنیت ساز و ثبات ساز می‌داند، دخالت بیگانگان در امور منطقه را نیز تنش‌زا و تهدیدزا تلقی می‌کند. همکاری و هم‌افزایی کشور‌های منطقه بدون دخالت بیگانگان، شرط لازم برای پایداری امنیت منطقه و نیز برقرای آرامش در کشور‌های منطقه و تامین رفاه برای ملت‌های منطقه است.

وی با بیان اینکه ایران همواره نسبت به رفع مشکلات عراق حساس و دغدغه‌مند بوده است، اظهار کرد: ایران رشد و پیشرفت عراق را رشد و پیشرفت خود می‌داند.

وزیر امور خارجه عراق نیز در این دیدار با تسلیم دعوتنامه نخست وزیر کشورش به رئیسی، برگزاری «نشست کشور‌های همسایه عراق» را اقدامی در راستای حمایت از فرآیند سیاسی و پیشرفت اقتصادی این کشور برشمرد و تصریح کرد: این نشست گامی در جهت گذاشتن سنگ بنای اقدام جمعی کشور‌های منطقه برای ایجاد امنیت پایدار در منطقه محسوب می‌شود.

احتمالا مکرون هم در نشست منطقه‌ای در بغداد شرکت می‌کند.

رئیس جمهور فرانسه پیش از این نیز مذاکره تلفنی با رئیسی داشته است.

عراق تلاش می‌کند نشست دو جانبه‌ای بین عربستان و ایران در حاشیه این جلسه برگزار کند.

آیا با این اخبار سیاسی نااطمینانی‌ها در بازار ارز کاسته می‌شود و قیمت دلار طبق انتظار رفتار می‌کند؟

منبع: تجارت نیوز