تاریخ: ۲۳ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۲:۵۸
کد خبر: ۲۲۲۸۰۴
‌می‌متالز - در این ستون ما پرسش‌ها و مشکلات شما را در حوزه بازار سهام و... با مسوولان، وکلا یا کارشناسان حوزه بازار و سرمایه در میان می‌گذاریم و پاسخ‌های آن‌ها را به سوالات، مشکلات و دغدغه‌های مطرح شده از سمت شما منتشر می‌کنیم.
سوال: روند صعودی شاخص تا چه زمانی ادامه دارد، آیا ممکن است اتفاقاتی که برای بازار در سال گذشته رخ داد امسال نیز بعد از رشد قیمت‌ها تکرار شود؟

پاسخ از محمد شکری، کارشناس بازار سرمایه: با به اتمام رسیدن کار دولت دوازدهم و شروع دوران چهار ساله دولت جدید، انتظارات جدیدی در بازار سرمایه شکل گرفته است که از نظر روانی می‌تواند مثبت تلقی شود. گرچه تا مشخص شدن سیاست و رویکرد دولت سیزدهم به بازار سهام حداقل باید چند ماه صبر کرد. اما با توجه به اظهارات رئیسی درمورد بورس و سرمایه‌گذاری در این بازار به نظر می‌رسد دولت جدید نگاه مثبتی به این بازار داشته باشد. اما این همه ماجرا نیست. بورس برای طی کردن مسیری مطمئن به چند متغیر اثرگذار بر معاملات نیازمند است. بازار سرمایه طی هفته‌های آتی تحت‌تاثیر روند مذاکرات برجام وارد فاز جدیدی از تغییرات خواهد شد همان‌طورکه بار‌ها به این موضوع اشاره شده در صورت مخابره اخبار مثبت در حوزه سیاست خارجی کشور، بازار‌های سرمایه‌گذاری دستخوش تغییرات عدیده‌ای خواهند شد و بورس نیز از این تغییرات مستثنی نخواهد بود. در حال حاضر بازار‌های سرمایه‌گذاری تحت‌تاثیر این عامل با نوسانات متفاوتی مواجهند. این در حالی است که متغیر‌های اثرگذار اقتصادی و درونی این بازار همزمان با برگزاری فصل مجامع می‌تواند تا حد زیادی تکلیف ورود سرمایه‌گذاران به بورس را مشخص کند. بررسی‌ها نشان می‌دهد طی روز‌های معاملاتی تیر و مردادماه، بازار شاهد افزایش حجم معاملات بوده است. سیگنالی که می‌تواند سرمایه‌گذاران را به ادامه مسیر در این روند و سرمایه‌گذاری در هفته‌های آینده امیدوار کند. عبور شاخص از مرز روانی یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد و شکسته شدن محدوده مقاومتی سه ماه گذشته، سرمایه‌گذاران بورسی را با، اما و اگر‌های بسیاری مواجه کرده است. سایه ترس و احتیاط نشات گرفته از تجربه تلخ مرداد ۹۹ بر نحوه داد وستد فعالان بازار همچنان محسوس است، از این رو به نظر می‌رسد ورود پول حقیقی به بورس با احتیاط انجام شود. بر همین اساس ممکن است برخی سهامداران با افت اندک قیمت سهام در روز‌های آینده از نظر روانی بازار را با مرداد ۹۹ مقایسه کنند؛ این در حالی است که شرایطی که بازار فعلی دارد با شرایط بازار ۹۹ قابل مقایسه نیست.

گرچه به نظر می‌رسد طی روز‌های آینده باید منتظر اصلاح قیمت سهام باشیم. اگر وضعیت اقتصادی و قیمت دلار در همین محدوده‌ها به ثبات برسد احتمال اصلاح شاخص در قله یک و نیم میلیون واحد بیشتر خواهد بود. سرمایه‌گذاران باید بدانند بازار برای جهشی مطمئن نیازمند کمی اصلاح است. اصلاحی منطقی که با ذات معاملات همخوانی دارد. با تکیه بر این معادلات، پیش‌بینی می‌شود بازار تا دو هفته آینده روند متعادل و منطقی در پیش بگیرد. ذکر این نکته نیز ضرورت دارد که تحقق این وضعیت در صورتی است که شرایط سیاسی داخلی و خارجی کشور با اتفاقات غیرمترقبه و غیر‌قابل پیش‌بینی مواجه نشود.

منبع: دنیای اقتصاد

عناوین برگزیده