تاریخ: ۲۳ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۳:۴۳
کد خبر: ۲۲۲۸۲۲
‌می‌متالز - جف بزوس، بنیانگذار وب سایت آمازون؛ بیل گیتس، موسس مایکروسافت؛ مایکل بلومبرگ، صاحب امپراتوری خبری و چند میلیاردر دیگر ۱۵ میلیون دلار سرمایه اختصاص داده‌اند تا فلزی مناسب برای گسترش خودرو‌های برقی شناخته شود.

به گزارش می‌متالز، شرکت معدنی کوبولد متالز KoBold Metals که پشتیبانی چند میلیاردر از جمله جف‌بزوس، بیل‌گیتس و مایکل بلومبرگ را دارد، توافق کرد همراه شرکت معدنی بلوجی Bluejay در گرینلند به دنبال فلزات مناسب برای تولید خودرو‌های برقی باشند.

به بیان دقیق‌تر، کوبولد متالز با صرف ۱۵ میلیون دلار در جست‌وجوی نیکل، مس، کبالت و پلاتین خواهد بود و در پروژه دیسکو-نوساک Disko-Nuussuaq شرکت بلوجی در گرینلند، بزرگ‌ترین جزیره دنیا، همکاری می‌کند.

در عوض، کوبولد صاحب ۵۱ درصد سهم در این پروژه خواهد شد. کوبولد به گفته وب‌سایت رسمی‌اش، یک شرکت خصوصی است که از هوش مصنوعی، ماشین یادگیری و نرم‌افزار‌های کامپیوتری استفاده می‌کند و به دنبال مواد معدنی و فلزات مورد نیاز خودرو‌های برقی می‌گردد.

سرمایه‌گذار اصلی کوبولد شرکت دیگری به نام بریکثرو انرژی ونچرز Breakthrough Energy Ventures است که به نوعی صندوق فناوری و آب و هوا است و بیل گیتس هم در آن سرمایه‌گذاری کرده است.

سرمایه‌گذار دیگر آن علاوه بر بزوس و بلومبرگ، ری دالیو Ray Dalio بینانگذار بریجواتر است. یک سرمایه‌گذار نروژی دولتی به نام اکوینور Equinor هم دارد.

کورت هاوس Kurt House مدیرعامل کوبولد می‌گوید: «منطقه دیسکو در گرینلند شاهد همگرایی بسیار نادر در تاریخ کره زمین بوده و می‌تواند منبع ذخیره عظیمی از عناصر مورد نیاز برای خودرو‌های برقی باشد.»

بو مولر استنسگارد Bo Møller Stensgaard مدیرعامل بلوجی هم می‌گوید: «دیسکو نام پروژه‌ای است که پتانسیل‌های بسیار بالایی برای کشف جهانی محل ذخیره فلزات مورد نیاز ساخت باتری دارد.»

منبع: دنیای اقتصاد

عناوین برگزیده