تاریخ: ۲۷ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۲:۲۹
کد خبر: ۲۲۳۱۷۵
قیمت دلار و طلا در بازار‌های جهانی افزایش یافت، اما برعکس بازار‌های جهانی، سکه و طلا در بازار ایران به دلیل تعطیلات نسبت به روز گذشته اندکی ارزان شد. رئیس اتحادیه طلا و جواهر بابل می‌گوید: علت کاهش قیمت طلا در بازار ایران تعطیلات اخیر است. پیش‌بینی می‌شود طلا و سکه بعد از تعطیلات دوباره گران شود!

به گزارش می‌متالز، در بازار ایران تقاضا برای خرید طلا به دلیل شیوع ویروس کرونا و آغاز ماه محرم کاهش پیدا کرد. طلافروشان می‌گویند کاهش قیمت طلا در بازار ایران موقتی است و علت این کاهش قیمت تعطیلی واحد‌های صنفی و بانک‌هاست.

برخی از فعالان بازار به تصرف هرات به دست طالبان و تاثیر آن در بازار دلار و طلا اشاره می‌کنند. رئیس اتحادیه طلای بابل با اشاره به این موضوع توضیح داد: با اتفاقات اخیر، طلا در بازار ایران و جهانی گران می‌شود، چراکه یکی از مولفه‌های اثرگذار در قیمت طلا قیمت دلار است. همچنین پیشروی طالبان در افغانستان نشان داده که سیگنال افزایشی برای قیمت دلار در تهران داشته است.

سرمایه‌گذاری در طلا بیشتر می‌شود!

سید مهدی تاج‌داران گفت: علت روند کاهشی قیمت طلا به تعطیلی بازار‌ها به خاطر موج پنجم کرونا و همچنین شروع ماه محرم است.

او معتقد است چنانچه واکسیناسیون عمومی با قدرت انجام می‌شد و کشور در شرایط نرمالی قرار داشت قیمت طلا و سکه در ایران سیر نزولی پیدا نمی‌کرد.

تاج‌داران ادامه داد: با شرایط به وجود آمده در منطقه، رکود بازار‌های موازی طلا همچون بورس و مسکن، به نظر می‌رسد بعد از تعطیلات سرمایه‌گذاری در بازار طلا افزایش پیدا کند.

ابهام درباره عملکرد طالبان در حوزه اقتصاد و نگاه آن‌ها به بازار ارز در کشور افغانستان چیزی است که باعث نگرانی فعالان بازار ارز ایران شده است. کامبیز افسری، کارشناس و فعال بازار ارز به تجارت‌نیوز گفته بود: «نمی‌دانیم طالبان قرار است با سیستم دلار در افغانستان و بانکداری در این کشور چه کند.»

همزمان با قدرت گرفتن طالبان در افغانستان باید دید در ایران بعد از تعطیلات قیمت طلا چه روندی به خودش می‌گیرد؟

قیمت طلا و سکه چقدر تغییر کرد؟

چندی پیش و قبل از تحولات منطقه سید مهدی تاج‌داران، رئیس اتحادیه طلای بابل گفته بود: «در ایران تقاضا برای خرید مصنوعات طلا وجود ندارد. پیش‌بینی می‌شود قیمت طلا در هفته پیش‌رو در محدوده یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان و قیمت سکه در محدوده ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان معامله شود.»

وعده‌ای که به خاطر اتفاقات اخیر در منطقه محقق نشد و قیمت طلا با ۴۰ هزار تومان افزایش نسبت به پنج روز گذشته به یک میلیون و ۱۴۰ هزار تومان رسید و سکه هم ۳۹۴ هزار تومان گران کرد. به طوری که سکه در معاملات امروز با قیمت ۱۱ میلیون ۸۹۴ هزار تومان معامله شد.

منبع: تجارت نیوز

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده