تاریخ: ۳۰ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۶:۰۰
بازدید: ۲۹۱
کد خبر: ۲۲۳۳۳۱
سرویس خبر : اقتصاد و تجارت

مسیر گروه‌های بورسی تا جبران زیان

‌می‌متالز - نماگر‌های بورسی به صعود ادامه می‌دهند. در این راستا شاخص کل با ثبت نهمین هفته پیاپی صعودی، پس از ۸ ماه مجددا به ابرکانال ۵/ ۱میلیون واحد بازگشت. حالا دماسنج تالار شیشه‌ای تنها ۲۸درصد تا تجربه مجدد سقف تاریخی خود در مرداد۹۹ فاصله دارد. نماگر هموزن، اما با وجود رشد کمتر طی هفته‌های اخیر، راه کوتاه‌تری برای جبران زیان در پیش دارد.

به گزارش می‌متالز، بورس تهران در هفته‌ای که گذشت تنها دو روز کاری داشت و در همین مدت توانست با رشد بیش از یک درصدی نماگر اصلی خود همراه شود. به‌این ترتیب نهمین هفته پیاپی صعودی این بازار رقم خورد. در دو هفته اخیر تنها میانگین وزنی قیمت سهام نبود که افزایشی شد بلکه همزمان جدال سنگین میان خریداران و فروشندگان ارزش معاملات را نیز به‌سطوح مطلوبی برای این‌روز‌های بورس رساند.

به‌هر روی در آخرین هفته مردادماه، شاخص‌کل سهام پس از ۸‌ماه مجددا خود را به‌ابرکانال ۵/ ۱‌میلیون واحد رساند. دماسنج تالار شیشه‌ای تنها ۷ روز را در محدوده ۴/ ۱ میلیون واحد گذراند و با افزایش شتاب صعود قیمت‌ها این نماگر وارد ابرکانالی شد که از اواسط آذرماه سال گذشته نیز تجربه‌نکرده بود. حالا شاخص‌کل از آخرین کف تجربه کرده در ۳ خردادماه، حدود ۳۷ درصد رشد کرده و در یک بازه زمانی حدود ۳‌ماهه ۴ ابرکانال را پشت‌سر گذاشته‌است.

جهشی که یادآور تجربه رشد قیمت‌ها در اوایل تابستان سال گذشته‌است. در تیرماه ۹۹ بود که نماگر اصلی تالار شیشه‌ای توانست از کانال ۹۰۰ هزار واحدی به ابرکانال ۴/ ۱ میلیون واحد صعود کند و در مردادماه رشد قیمت‌ها شتاب بیش‌تری گرفت و از ۶ ابرکانال دیگر نیز عبور کرد. گویا همه عوامل دست به‌دست هم داده‌اند تا بورس زیان سال گذشته بورس‌بازان را زودتر از آنچه می‌پنداشتند، جبران کند.

سیگنال سبز جدال سرمایه‌گذاران

ارزش معاملات خرد سهام روز شنبه تن‌ها در بورس رقم ۷۵۰۰ میلیارد تومان را ثبت کرد و در روز یکشنبه با توجه به در پیش بودن تعطیلات ۷ روزه کرونایی و عدم‌امکان دریافت وجه نقد ناشی از فروش، نزولی قابل‌انتظار را تجربه کرد و به‌حدود ۶هزار میلیارد تومان کاهش یافت. هر‌چند این میزان ارزش دادوستد‌ها در قیاس با روز‌های توفانی سال ۹۹ افت بیش از ۷۰ درصدی را نشان می‌دهد، اما اگر آن را با ارقام کمتر از هزار میلیارد تومان در روز‌های نخست سال‌۱۴۰۰ مقایسه کنیم، درمی‌یابیم که حال و هوای رکودی از این بازار کوچ کرده‌است و با وجود فروشندگان بالفعل، اما خریدارانی نیز هستند که سطوح فعلی قیمت‌ها را ارزنده قلمداد کرده و به‌امید روز‌های سبزتر برای این بازار نشسته‌اند.

محرک دلاری برای رشد سهام

اسکناس آمریکایی همچنان مهم‌ترین دلیل ترغیب سرمایه‌گذاران به‌حضور در بازار سهام است. هفته گذشته نرخ دلار در بازار آزاد به‌۲۷ هزار تومان رسید. سطحی که آخرین‌بار اواسط آبان‌ماه سال گذشته تجربه شده بود. سقوط دولت افغانستان و سلطه مجدد طالبان بر این کشور که باعث تعطیلی بازار هرات و افزایش ریسک‌های محیطی شده بود، یکی از مهم‌ترین دلایل صعود دلار در بازار آزاد بود. فعالان بازار ارز بر این اعتقادند که قدرت‌یافتن طالبان بر همسایه شرقی ایران، چشم‌انداز تجارت با این کشور را تیره و تار خواهد کرد. همه این ابهامات و نگرانی‌ها سبب شد تا نرخ دلار در هفته‌ای که گذشت رشد ۲ درصدی را تجربه‌کند. سکه نیز در این هفته در مرز ۱۲ میلیون تومانی شدن قرار گرفت.

منبع: بورس امروز

عناوین برگزیده