تاریخ: ۳۱ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۲:۳۷
بازدید: ۳۰۶
کد خبر: ۲۲۳۳۹۴
سرویس خبر : اقتصاد و تجارت

کسری بودجه ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار میلیاردی در پایان سال

کسری بودجه ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار میلیاردی در پایان سال
‌می‌متالز - رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: کسری بودجه در پایان سال حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار میلیارد تومان است و باید برای این کسری تمهیداتی اندیشیده شود.

به گزارش می‌متالز، محمدرضا پورابراهیمی با حضور در برنامه «تیتر امشب» شبکه خبر با بیان اینکه وضعیت منابع ما در بخش‌های مختلف دچار اشکالات اساسی است، گفت: مجموع درآمد‌های ما در بخش مالیاتی (۹۰ درصد) و بخش فروش اوراق تقریبا تحقق یافته، ولی در بخش درآمد‌های گمرکی (۳۵ درصد)، فروش نفت (۱۵ درصد) و درآمد‌های حاصل از شرکت‌های دولتی بسیار پایین است.

وی افزود: این دغدغه وجود دارد که کسری بودجه در پایان سال حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار میلیارد تومان باشد و باید برای این کسری تمهیداتی اندیشید. رییس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه دولت گذشته در استفاده از فرصت فروش فرآورده‌های نفتی سهل انگاری کرد، گفت: جالب است مردم بدانند ما تحریم نفت هستیم، ولی تحریم فرآورده‌های نفتی نیستیم.

پورابراهیمی بیان کرد: مطالبه جدی ما در کمیسیون اقتصادی از وزیر نفت دولت سیزدهم تغییر و بازنگری در ساختار فروش نفت و تغییر ماهیت فروش نفت خام و تبدیل به فرآورده‌های نفتی است.

سید محمدهادی سبحانیان، کارشناس بودجه با حضور در برنامه «تیتر امشب» گفت: اگر کسری بودجه جبران نشود، تأمین کسری بودجه از راه‌هایی صورت می‌گیرد که تورم سنگینی را به سفره مردم تحمیل می‌کند.

طبق آمار و ارقام منتشر شده در حوزه تورم تولیدکننده در بهار ۱۴۰۰، رقمی قابل توجه و بالای ۷۰ درصد است و این رقم به زودی وارد سبد مصرفی خانوار می‌شود، به همین دلیل لازم است بودجه اصلاح شود.

وی بیان کرد: یکی از مشکلات بودجه کشور تخصیص آن به دستگاه‌ها به جای تخصیص بودجه به برنامه است. سبحانیان تاکید کرد: در کوتاه مدت چاره‌ای جز ظرفیت سازی برای فروش اوراق بیشتر برای دولت وجود ندارد. برای بودجه ۱۴۰۱ نیاز به اصلاح جدی و ساختاری بودجه است.

منبع: شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران (ایبنا)

عناوین برگزیده