تاریخ: ۳۰ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۰:۱۴
بازدید: ۲۲۵
کد خبر: ۲۲۳۴۰۴
سرویس خبر : آهن و فولاد
در ۴ ماهه اول ۱۴۰۰ اتفاق افتاد؛

رشد منفی ۱۱ درصدی در تولید مقاطع تخت فولادی/ تبعات قطعی برق شرکت‌های فولادی

رشد منفی ۱۱ درصدی در تولید مقاطع تخت فولادی/ تبعات قطعی برق شرکت‌های فولادی
‌می‌متالز - گزارشی از میزان تولید کل محصولات فولادی کشور همچون ورق گرم، سرد و پوششدار برای دوره‌های ۴ماهه اول سال ۹۹ و ۴ ماهه نخست امسال منتشر شد و بر اساس آن و به علت قطعی برق و افزایش هزینه‌های تولید در مجموع شاهد رشد منفی ۱۱ درصدی برای مقاطع تخت فولادی هستیم.

به گزارش می‌متالز و برپایه اطلاعات منتشر شده از سوی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، ورق گرم یکی از محصولات استراتژیک در فولادسازی است. این محصول در ۴ ماهه سال قبل به میزان ۳۰۵۱ هزارتن تولید شده بود، اما امسال مقدار تولید ورق گرم با رشد منفی ۱۰ درصدی به ۲۷۵۹ هزارتن رسیده است.

در کنار این محصول، ورق سرد نیز با رشد منفی ۹ درصدی در تولید از رقم ۹۰۴ هزارتن در ۴ ماهه سال قبل به ۸۲۶ هزارتن رسیده است؛ در این میان، اما ورق پوششدار رشد مثبت ۵ درصدی در تولید را تجربه کرده و از ۴۷۰ هزارتن محصول تولید شده در ۴ ماهه سال قبل اکنون به ۴۹۳ هزارتن در ۴ ماهه امسال افزایش تولید داشته است؛ بنابراین تولید کل مقاطع تخت فولادی از میزان تولید ۳۱۶۷ هزارتنی در ۴ ماهه ۹۹ به ۲۸۰۷ هزارتن در ۴ ماهه ۱۴۰۰ رسیده و رشد منفی ۱۱ درصدی داشته است.

در مجموع می‌توان گفت که کل محصولات فولادی از ۶۸۶۴هزارتن تولید شده در ۴ ماهه پارسال با رشد منفی ۶درصدی به ۶۴۷۰ هزارتن در ۴ ماهه امسال رسیده است.

گفتنی است که یکی از دلایل کاهش تولید برای محصولات فولادی افزایش هزینه‌های تولید و همچنین قطع شدن برق واحد‌های تولیدکننده بوده و این درحالیست که با کم شدن میزان تولید محصولات در نهایت شاهد افزایش قیمت انواع محصولات فولادی در بازار خواهیم بود. کما اینکه تا به امروز نیز این اتفاق افتاده و روند قیمتی در بازار فولاد روبه افزایش داشته است.

منبع: پایگاه خبری - تحلیلی ایراسین

عناوین برگزیده