تاریخ: ۳۱ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۴:۴۱
بازدید: ۲۳۶
کد خبر: ۲۲۳۴۵۲
سرویس خبر : اقتصاد و تجارت

سند همکاری‌های متقابل گمرکی ایران و ژاپن امضا شد

‌می‌متالز - سند کمک و همکاری‌های متقابل در امور گمرکی در حضور وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و ژاپن به امضای مهدی میراشرفی رییس کل گمرک ایران و کازوتوشی آیکاوا سفیر ژاپن در تهران رسید.

به گزارش می‌متالز، حسین کاخکی مدیر کل دفتر همکاری‌های بین الملل با اعلام این خبر گفت: سند موافقت نامه کمک و همکاری‌های متقابل در امور گمرکی که براساس مدل موافقت نامه سازمان جهانی گمرک تنظیم شده به عنوان مهم‌ترین سند پایه‌ای گمرکی زمینه کمک و همکاری متقابل امور گمرکی را بین دو کشور ایران و ژاپن را فراهم می‌کند.

کاخکی با اشاره به اینکه این سند، اولین سند امضا شده بین گمرک دو کشور است، افزود: با امضای این سند، تبادل و استعلام اسناد گمرکی بین دو کشور تسهیل و تسریع خواهد شد.

به گفته وی بر اساس این سند گمرکات دو کشور در زمینه‌های پژوهش، توسعه و هماهنگی رویه‌های جدید گمرکی و کمک‌ها و شیوه‌های اجرایی فعالیت‌های آموزشی ماموران گمرک و تبادل کارکنان گمرک همکاری خواهند کرد.

مدیر کل دفتر همکاری‌های بین الملل گمرک ایران تصریح کرد: ژاپن از فعال‌ترین گمرکات کشور‌های عضو سازمان جهانی گمرک دارای پتانسیل بسیار بالا در زمینه تجربیات فنی و تکنولوژیکی محسوب شده و امضای این سند بستر‌های لازم برای توسعه همکاری‌های اداری، فنی، آموزشی و پژوهشی بین گمرکات دو کشور را فراهم می‌کند.

شایان ذکر است پس از امضای سند به رسمیت شناسی فعالان اقتصادی با گمرک چین، امضای این موافقت نامه دومین سند گمرکی است که از ابتدای امسال به امضای مقامات دو کشور می‌رسد و راه را برای توسعه تعاملات تجاری و گمرکی با دومین و سومین اقتصاد جهان را مهیا می‌کند.

منبع: شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران (ایبنا)

عناوین برگزیده
پرطرفدارترین عناوین