تاریخ: ۳۱ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۰۰:۴۰
کد خبر: ۲۲۳۵۰۲
یک کارگزاری با بررسی آخرین متغیر‌ها اعلام کرد:
‌می‌متالز - یک کارگزاری با تکیه بر آخرین تحولات بازار‌های جهانی و دلار، پیش بینی کرد می‌توان انتظار اقبال به نماد‌های کوچکتر را داشت و تزریق پول هم در برخی نماد‌های درگیر توقف تولید به دلیل قطعی برق نیز موثر است.

به گزارش می‌متالز، بورس در حالی آخرین روز کاری هفته نیمه تعطیل مرداد سال جاری را با رشد بیش از ۱۹ هزار واحدی و ورود شاخص به کانال یک میلیون و ۴۹۹ واحدی به پایان رساند که کارگزاری آبان درباره شرایط روز‌های قبل و بعد اعلام کرد: بازار در هفته گذشته با روندی نوسانی همراه بود که عمدتا به دلیل احتمال تعطیلات شکل گرفت و با نهایی شدن تعطیلات گسترده، بهبود نسبی تقاضا در نیمه دوم بازار روز یکشنبه محسوس بود.

در بازار‌های جهانی رشد شاخص دلار متاثر از آمار‌های امریکا و افت آمار‌های چین که مجددا درگیر محدودیت‌های پیشگیرانه شده، بازار‌های جهانی را متاثر کرد. رشد شاخص دلار بازار فلزات اساسی که با توجه به کاهش تقاضای چین، تمایل به افت داشت را تحت تاثیر قرار داد و فلزات و البته نفت عقب نشینی کردند. به نظر می‌رسد بحران همه گیری ویروس کرونا با دامنه‌ای محدودتر ادامه دارد و همچنان بازار‌های مالی را متاثر می‌کند.

بازار ارز، اما روند صعودی را ادامه داد و تحولات منطقه‌ای نیز بر ادامه رشد بازار بی تاثیر نبود هرچند از مهم‌ترین موارد می‌توان به آمار مربوط به درآمد‌ها و خرج کرد دولت در سه ماهه ابتدایی سال جاری اشاره کرد که خبر از چالش بزرگ دولت جدید در ادامه دارد. همچنین احتمال طولانی شدن مذاکرات نیز مجددا تحریک انتظارات تورمی را به دنبال داشته است. باید توجه داشت استقرار دولت جدید که بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی هم صورت گرفت، می‌تواند سر و سامان بیشتری به بازار دهد.

در بازار سهام، اما رشد همزمان شاخص کل و شاخص هموزن رخ داد. همین موضوع بازاری مثبت را در پایان هفته نیمه تعطیل گذشته داشت. افت جهانی‌ها در کنار احتمال کند شدن روند صعودی دلار می‌تواند روند نماد‌های بزرگ را متاثر کند و البته گزارش‌های عملکردی مرداد ماه در برخی از نماد‌ها که درگیر توقف تولید به دلیل قطعی برق بوده اند نیز می‌تواند در ادامه تزریق پول به این نماد‌ها موثر باشد.

بصورت کلی در صورت کنترل بازار ارز و نوسان در نرخ‌های جهانی و البته عدم تغییر در انتظارات سیاسی، مجددا می‌توان انتظار اقبال بازار به نماد‌های کوچکتر با چاشنی رشد تورم را داشت. باید توجه داشت در گروه اقتصادی دولت جدید، حضور نام‌های نزدیک به بازار سرمایه نکته بسیار مثبتی است که نوید توجه بیشتر به این بازار مولد را می‌دهد.

منبع: بورس پرس

عناوین برگزیده