تاریخ: ۱۰ شهريور ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۰:۳۲
کد خبر: ۲۲۵۲۶۹
‌می‌متالز - کمیته‌های علمی و مقالات سی و یکمین همایش بانکداری اسلامی با عنوان با نگاهی به بیانیه گام دوم انقلاب از میان بیش از ۱۰۰ مقاله ارسال شده در نهایت ۱۲ مقاله را انتخاب کردند.

به گزارش می‌متالز، مقالاتی که دارای کفایت علمی بود با برگزاری جلسات متعدد و استفاده از اساتید و صاحبنظران در اختیار داوران قرار گرفت.

در نتیجه این فرآیند از میان مقالات دریافت شده ۱۲ مقاله انتخاب شد و در اولویت ارائه و چاپ توسط موسسه عالی آموزش بانکداری ایران قرار گرفت.

در دومین روز از این همایش ۶ مقاله برگزیده با عناوین لزوم بازآفرینی مدل کسب و کار بانک‌ها متناسب با تحولات محیطی نوشته خسرو فرحی، چارچوب مدیریت ریسک در نظام بانکداری بدون ربا با تاکید بر استاندارد‌ها و دستورالعمل‌های هیات خدمات مالی اسلامی نوشته سید باقر فتاحی، تغییر در اصول موضوعه شرط لازم برای تدوین قانون بانکداری جمهوری اسلامی ایران نوشته دکتر اکبر کشاورزیان، استفاده از هوش تصمیم گیری در شناسایی الگو‌های تغییررفتار مشتری به منظور وفادارسازی و سودآوری نوشته دکتر مسعود کیماسی، لزوم تغییر مدل کسب و کار بانک‌ها (مطالعه مورد بانک پارسیان) نوشته محمدرضا فقیری و صدور پول دیجیتال بانک مرکزی رویکرد نوین بانک‌های مرکزی در مواجه با رمز ارز‌ها نوشته دکتر اسماعیل لله گانی ارایه شد.

گفتنی است سی و یکمین همایش بانکداری اسلامی که از روز گذشته نهم شهریورماه آغاز شده به دلیل شیوع ویروس کرونا و رعایت پروتکل‌های بهداشتی، صرفاً با حضور سخنرانان، اعضای میزگرد‌ها و ارائه کنندگان مقالات در بانک مرکزی برگزار و به منظور بهره مندی سایر صاحبنظران و عموم علاقه‌مندان به صورت آنلاین از طریق لینک http://conf ۳۱.ibi.ac.ir در فضای مجازی پخش می‌شود.

محور‌های اصلی این همایش دو روزه بر اساس مصوبات شورای راهبردی و کمیته علمی شامل "اصلاح قوانین بانکی: زمینه‌ها و ضرورت ها"، "حکمرانی بانکی: نقد و ارزیابی"، "مدل کسب و کار بانکی: ارزیابی و آسیب شناسی" و "مانع زدایی و پشتیبانی از تولید: نقش و مسوولیت نظام بانکی" است که در قالب میزگرد‌های تخصصی و با حضور کارشناسان، صاحبنظران و روسای قبلی بانک مرکزی مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

همایش بانکداری اسلامی، به عنوان بزرگترین رویداد علمی در حوزه علوم انسانی و به طور خاص در زمینه بانکداری اسلامی، مقارن با تصویب قانون عملیات بانکداری بدون ربا در هفته بانکداری به صورت سالیانه برگزار می‌شود.

هدف از برگزاری این همایش بسط دانش بانکداری، تضارب افکار و هم افزایی میان صاحب نظران و کارشناسان و آخرین دستاورد‌های مطالعات و پژوهش‌ها در حوزه علوم بانکداری و مالی اسلامی در قالب سخنرانی، ارائه مقاله و میزگرد تخصصی است.

یافته‌های علمی این همایش همه ساله به صورت کتاب مجموعه مقالات و سخنرانی‌ها در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد و مرجع ارزشمندی برای مطالعات و پژوهش‌های آینده است.

منبع: شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران (ایبنا)