تاریخ: ۱۲ شهريور ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۲:۰۵
کد خبر: ۲۲۵۵۲۲
‌می‌متالز - مجری طرح نیروگاه‌های بخار شرکت برق حرارتی گفت: ظرف چند روز آینده اعتبار اسنادی نیروگاه ۱۴۰۰ مگاواتی سیریک استان هرمزگان عملیاتی خواهد شد.

به گزارش می‌متالز، بهنام خائفی‌نژاد با اشاره به گشایش اعتبار اسنادی پروژه احداث نیروگاه سیریک در خردادماه سال‌جاری، اظهار داشت: با پیگیری‌های انجام شده با بانک صنعت و معدن و همچنین بانک عامل طرف روسی برای فعال شدن اعتبار اسنادی یاد شده، پس از ارائه تضامین مربوطه از طرف پیمانکار و اعلام شرکت برق حرارتی به بانک‌های عامل طرفین، ظرف چند روز آینده اعتبار اسنادی این پروژه عملیاتی خواهد شد.

وی ادامه داد: هم اکنون عملیات خاک‌برداری با ظرفیت ۱۰ هزار مترمکعب در روز و انجام مطالعات ژئوتکنیک تکمیلی شامل حفاری ۲۷۳ گمانه در سایت پروژه در دست اجرا است و به زودی پیمانکاران اجرایی فاز‌های یک و دو تجهیز کارگاه انتخاب و با شروع به کار آن‌ها عملیات اجرایی سرعت خواهد گرفت.

خائفی‌نژاد افزود: مطابق با برنامه زمانی پروژه اولین بخش از تجهیزات اصلی این نیروگاه اواخر سال ۲۰۲۲ وارد سایت خواهد شد و با نهایی شدن طرح خط انتقال ۲۰ کیلوولت برق‌رسانی به کارگاه، فعالیت‌های اجرایی آغاز شده و ظرف دو ماه آینده تکمیل خواهد شد.

مجری طرح نیروگاه‌های بخاری شرکت برق حرارتی با اشاره به مشکلات تامین آب شرب در روستا‌های منطقه و مصوبه مربوط به طرح مشترک آب‌رسانی به نیروگاه و بیش از ۳۰ روستای منطقه با همکاری شرکت آبفای استان هرمزگان، گفت: پس از اخذ مجوزات لازم و با تامین منابع مالی مورد نیاز، عملیات خط آبرسانی به نیروگاه آغاز شده که این طرح نیز تا دی‌ماه سال جاری تکمیل و آماده بهره‌برداری خواهد بود.

وی همچنین از نهایی شدن مذاکرات درباره مشارکت این طرح و صنایع بزرگ در استان‌های اصفهان و یزد برای تامین آب شیرین مورد نیاز مناطق مرکزی ایران از طریق احداث مجموعه آب شیرین‌کن در مجاورت نیروگاه و احداث خطوط انتقال آب با ظرفیت حدود یک میلیارد مترمکعب در سال برای تامین آب شهر‌ها و روستا‌های مناطق شرق استان هرمزگان و بخشی از استان‌های کرمان، یزد، اصفهان و آب مورد نیاز صنایع زیربنایی این دو استان خبر داد.

منبع: خبرگزاری تسنیم