تاریخ: ۱۴ شهريور ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۶:۰۶
کد خبر: ۲۲۵۹۳۴
‌می‌متالز - عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان این‌که قانون جهش تولید مسکن دست دلالان را از بازار قطع می‌کند، گفت:هیچ کمبودی برای ساخت سالانه یک میلیون مسکن وجود ندارد.

به گزارش می‌متالز، سید البرز حسینی اظهار کرد: امکانات سخت افزاری و دانش فنی برای عملیاتی کردن قانون جهش تولید و تامین مسکن و ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی در کشور وجود داشته و با همکاری بخش خصوصی قابل اجراست و تنها نیازمند عزم و اراده ملی و هماهنگی دستگاه‌های مختلف است.

وی با بیان اینکه هیچ کمبودی در امکانات برای ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی در کشور وجود ندارد، افزود: طرح جهش تولید و تامین مسکن به استفاده از ظرفیت بخش خصوصی برای ساخت مسکن توجه دارد و هیچ مانعی برای ساخت یک میلیون واحد مسکونی جز ایجاد هماهنگی میان دستگاه‌ها دولتی وجود ندارد. هر چند نخست همه مسوولان باید به این باور برسند که ساخت یک میلیون خانه در سال یکی از الزامات بسیار مهم کشور بوده و عدم انجام آن، زندگی جوانان و وخانواده‌های فاقد مسکن را با مشکل مواجه می‌کند.

وی یادآور شد: در شرایط کنونی اقتصادی و بدون اجرای قوانین تسهیل گر، تامین زمین ارزان قیمت و ارائه تسهیلات مناسب و استفاده از ظرفیت‌های بالقوه کشور برای تولید خانه؛ سالانه حدود ۳۰۰ الی ۴۰۰ هزار واحد مسکونی توسط بخش خصوصی ساخته می‌شود؛ لذا با اراده مسئولان دولتی و استفاده از ظرفیت‌های عظیم کشور، امکان ساخت سالانه حتی بیش از یک میلیون واحد مسکونی نیز در کشور وجود دارد.

عضو کمیسیون عمران مجلس تاکید کرد: اگر زمین ارزان قیمت با تسهیلات مناسب در اختیار سازندگان حرفه‌ای مسکن و بخش‌های خصوصی قرار بگیرد، دست سوداگران از این بازار کوتاه شده و تلاطم بازار کاهش پیدا می‌کند، همچنین اگر امار خانه‌های خالی موجود در کشور به صورت کاملا شفاف اعلام شود، مشخص می‌شود که چه افرادی و با چه روابط و رانت‌هایی صاحب تعداد بالای واحد‌های مسکونی شده و زمینه تبدیل خانه از کالای مصرفی به سرمایه‌ای را فراهم کردند. از این رو با توجه به ظرفیت‌های موجود در کشور معتقدم امکان ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی وجود دارد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

مطالب مرتبط