تاریخ: ۱۵ شهريور ۱۴۰۰ ، ساعت ۰۰:۱۷
کد خبر: ۲۲۶۰۹۹
«می متالز» گزارش می‌دهد:
‌می‌متالز - حضور شرکتی با فعالیت‌های پروژه محور که شرکت‌های شاخص معدنی کشور را به عنوان سهامدار عمده با خود همراه دارد، می‌تواند آینده‌ای روشن را برای فعالان بازار سرمایه ایجاد کند.

به گزارش می‌متالز، شرکت تجلی مجوز افزایش سرمایه ۶۲۰ هزار درصدی شرکت تجلی توسعه معادن و فلزات از محل مطالبات و آورده نقدی با سلب بخشی از حق تقدم سهامداران و همچنین مجوز ورود به فرابورس را دریافت کرد.

این افزایش سرمایه بزرگترین افزایش سرمایه تاریخ بازار سرمایه است که می‌تواند در اجرای سریع پروژه‌ها اثر گذار باشد.

از سویی دیگر فعالیت شرکت‌های پروژه محور مانند تجلی در ورود نقدینگی سرگردان در بازارهایی، چون طلا و ارز به چرخه تولید کشور نقش مهمی ایفا می‌کند که در ادامه علاوه بر بهره برداری به موقع از پروژه‌ها به اشتغالزایی به ویژه در مناطق محروم کمک خواهد کرد.

حمید رضاپور کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با «می متالز» در این باره اظهار کرد: خبر پذیرش شرکت تجلی در فرابورس از چند جنبه برای بازار سرمایه خبر خوشی است. حضور شرکتی با فعالیت‌های پروژه محور که پشتوانه شرکت‌های شاخص معدنی کشور را به عنوان سهامدار عمده با خود همراه دارد، می‌تواند آینده‌ای روشن را برای فعالان بازار سرمایه ایجاد کند.

وی افزود: یکی از موارد مهمی که همیشه به سهامداران توصیه می‌شود برای خرید سهام به آن توجه کنند موارد بنیادی و عملکردی شرکت‌ها است. مواردی مانند بررسی زیان ده نبودن شرکت یا دارا بودن سود عملیاتی، شرکت‌هایی همچون تجلی که فعالیت عمده آن‌ها با اجرای پروژه‌ها همراه است و افزایش قیمت سهم با پیشرفت پروژه‌ها پیوند می‌خورد، نیاز بازار سرمایه کشور است.

رضاپور تصریح کرد: یکی از مواردی که هر سهامدار با خرید سهم علاوه بر انتظار دستیابی به سود به آن توجه می‌کند، این است که شرکت چه میزان در تولید کشور سهیم خواهد بود.

وی اضافه کرد: شرکت‌های پروژه محور که پول‌های مردم را به طور مستقیم در عرصه تولید و اجرا سرمایه گذاری می‌کنند، باید هرچه بیشتر جذب بازار سرمایه شوند و در کنار آن نیز با فعالیت‌های بازارگردانی خیال سهامداران را از بابت سرمایه گذاری مطمئن کنند.

این کارشناس بازار سرمایه بیان کرد: از این طریق می‌توان گفت سرمایه‌های مردم به جای خوابیدن در بانک‌ها و یا تبدیل آن به سکه و ارز، وارد چرخه تولید می‌شود و چنانچه اهداف مورد نظر ادامه داشته باشد، تعداد پروژه‌ها بیشتر شده و در نتیجه نرخ بیکاری کاهش یافته و شاخص‌های توسعه یافتگی افزایش می‌یابد و کاهش تورم و در افق بالاتر، افزایش صادرات غیر نفتی را شاهد خواهیم بود.

۱۵ درصد سهام شرکت تجلی توسعه معادن و فلزات حداکثر تا یک ماه دیگر در فرابورس عرضه خواهد شد. هر سهم این شرکت با قیمت ۱۰۰ تومان عرضه خواهد شد و نقدشوندگی سهام از طریق بازارگردان تعهد شده است.

مطالب مرتبط