تاریخ: ۱۴ شهريور ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۴:۳۱
کد خبر: ۲۲۶۳۴۷
معاونت طرح و برنامه وزارت صمت در سمینار تخصصی چالش برق در زنجیره فولاد مطرح کرد:
‌می‌متالز - معاونت طرح و برنامه وزارت صمت در سمینار تخصصی چالش برق در زنجیره فولاد گفت: در سال گذشته روند تولید در وضعیت مناسبی قرار داشت و با رشد ۸ درصدی صنعت همراه شدیم. همچنین با توجه به اینکه ۱۲درصد ارزش افزوده صنعت متعلق به فولاد است و از خرداد ماه امسال شاهد قطعی برق در برای این صنعت بودیم، لازم است تا فکری برای کمبود برق در حوزه فولاد داشته باشیم.

به گزارش می‌متالز، سعید زرندی در این سمینار تخصصی با اشاره به اینکه در سال ۹۹ برای تولید روند بسیاری خوبی وجود داشت و شرایط به سمت رشد حرکت می‌کرد ادامه داد: در سال گذشته بیشتر صنایع و حتی ۳ ماهه اول امسال با رشد تولید همراه بودیم.

وی با بیان اینکه وزارت صمت میزان تولید ۱۰هزار واحد که ۵ هزار واحد از آن‌ها روی ارزش افزوده تاثیر بالا داشتند را به صورت مداوم رصد میکند در ادامه گفت: در سال ۹۹ رشد نزدیک به ۸درصدی در صنعت را تجربه کردیم و از ۴۰ محصول منتخب ۲۰ مورد رشد مطلق و ۳۰ مورد هم رشد نسبی داشتند. از ابتدای امسال نیز این هدفگذاری انجام شد تا با رشد مداوم به پیش برویم. در این میان صنایع معدنی از موثرترین بخش‌ها بودند که دوران تحریم را با کمک آن‌ها پشت سر گذاشتیم. در واقع این صنایع معدنی بود که کمک کرد ایران از تحریم‌ها عبور کند و در این میان فولاد سهم ویژه داشت.

زرندی با اشاره به اینکه صنعت فولاد اهمیت بسیار ویژه‌ای برای کشور دارد، افزود: ۱۲ درصد ارزش افزوده صنعت متعلق به فولاد است و ما در سال‌های ۸۲ و ۸۳ نیز روی تولید ۵۵ میلیون تن فولاد برای افق ۱۴۰۴ بحث داشتیم و تمام انرژی خود را صرف کردیم تا این عدد محقق شود. هم اکنون ظرفیت تولید کنسانتره ۶۲میلیون و ۸۰۰ هزار تن، گندله ۶۶ میلیون و ۷۰۰ هزارتن، آهن اسفنجی ۳۶ میلیون و ۴۰۰ تن و در شمش نیز ۴۲ میلیون ظرفیت تولید داریم. در حوزه نورد نیز ظرفیت سازی زیادی انجام شده و از عدد ۴۶ میلیون تن هم جلوتر رقته است.

شرایط تولید از خرداد ماه تغییر کرد

به گفته معاونت طرح و برنامه وزارت صمت، روند تولید در صنعت در شرایط مناسبی قرار داشت تا اینکه در خرداد ماه شرایط تغییر کرد و این درحالی بود که نیاز سنجی برای صنایع به ویژه فولاد انجام و اعلام شده بود.

وی ادامه داد: ما سالانه نرخ رشد ثابتی برای تولید داریم و امسال رشد به مراتب از آنچه بوده بالاتر رفته و چالش جدی برای ما داشته است.

وی تصریح کرد: در سال ۱۴۰۰، در ۳ ماهه اول میزان تولید با افت مواجه شده و ما نگران زمستان و کمبود منابع انرژی هستیم.

ضرر ۲۳۵ میلیون دلاری ناشی از تعطیلی واحد‌های زیرمجموعه ایمیدرو

زرندی یاد آور شد: در سند چشم انداز ۱۴۰۴ مشخص شده است که برای هر بخش از تولید چه میزان برق و گاز و... نیاز است. این درحالیست که به دلیل محدودیت‌های برق در زیر مجموعه ایمیدرو هفته‌ای ۲۳۵میلیون دلار ضرر کردیم؛ بنابراین این اتفاق باعث شد تا ما تدبیری برای این موضوع بیندیشیم.

به گفته وی، در صنعت فولاد اگر قرار است به تولید ۵۵ میلیون تن فولاد در ۱۴۰۴ برسیم حداقل ۵هزارمگاوات کمبود برق داریم. البته در ایامی که محدودیت برق داشتیم مجوز‌ها گرفته شد و شرایطی اینگونه بود که ۸۴۷واحد که مصرف بالای ۵ مگاوات داشتند، مشخص و از میان آن‌ها برای ۳۴۷ مورد که بالای ۱۰ مگاوات مصرف داشتند، یک تناسب بین دیماند و مصرف برقرار کردیم و قرار بود در ۲ هفته این محدودیت‌ها انجام شود که متاسفانه اینگونه نشد؛ هم اکنون هم مصوبات دولت اجازه نمیدهد برق سیمان و فولاد قطع شود.

به عقیده زرندی؛ تا زمانی که مدل صنعتی اقتصاد برق ایجاد نشود شرایط تغییر نمیکند.

وی ادامه داد: البته در شرایط فعلی و کمبود برق رقم اتلاف شبکه نیز عدد بزرگی بوده و برخی از اقدامات وزارت نیرو همچون فاینانس‌ها هم بی نتیجه مانده است.

ظرفیت تولید برق توسط واحد‌های صنعتی بالاست

معاونت طرح و برنامه وزارت صمت با اشاره به نیاز برای جذب سرمایه گذار در این حوزه گفت: برای جذب سرمایه گذار ۱۰۰ شرکت بزرگ کشور شناسایی کرده و از آن‌ها در خواست کردیم که به کمک صنعت برق بیایند. البته در این میان شرکت‌های فولادی که از پتانسیل بالایی برخوردار هستند و به دلیل قطعی برق رقم عدم النفع بالایی داشتند نیز آمادگی خود را اعلام کردند که در این راه قدم بگذارند.

وی گفت: هم اکنون ظرفیت تولید برق توسط این شرکت‌ها به میزان ۱۰ هزارو ۵۰۰مگاوات وجود دارد و وزارت نیرو برای شروع کار ۱۳ واحد موافقت خود را اعلام کرده است.

کمبود برق در حوزه فولاد جدی است

زرندی گفت: راه اندازی نیروگاه خورشیدی در شهرک‌ها در دستور کار قرار گرفته تا خود صنعت به پای کار بیاید. زیرا همانگونه که صنایع در تامین آب مورد نیازشان ورود کردند و تقریبا ۲۳ هزار میلیارد تومان در فاز اول سرمایه گذاری انجام دادند و برای ۳ خط دیگر ۸۵هزارمیلیارد تومان سرمایه گذاری پیش بینی میشود، برای حوزه برق نیز این دست از اقدامات را انجام خواهند داد. در واقع راه برون رفت از مشکلات برق ورود صنایع برای تولید این انرژی است. چراکه کمبود برق در حوزه فولاد موضوع جدی بوده و به شرکت‌های بخش خصوصی اعلام شده تا در این زمینه ورود کنند.

به گفته معاونت طرح و برنامه وزارت صمت، باید چالش‌های صنعت را درک کرد و فضای رشد تولید برای کشور فراهم ساخت.

زرندی تصریح کرد: قرار است تا گاز مورد نیاز صنایع با کمک وزارت نیرو و وزارت نفت به صورت تضیمنی تامین شود که هم اکنون به سمت اجرایی کردن آن در حال حرکتیم.

وی در پایان گفت: امیدواریم دیگر شاهد زیان‌های هنگفت به صنعت نباشیم و در شرایط جدید نیز وزارت نیرو کمک کند تامین برق پایدار صنعت به عنوان موضوع کلیدی باشد.

منبع: پایگاه خبری – تحلیلی ایراسین