تاریخ: ۱۷ شهريور ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۳:۲۵
کد خبر: ۲۲۶۶۴۴
‌می‌متالز - نیرو‌های ویژه گینه روز یکشنبه رئیس جمهور این کشور غرب آفریقایی را برکنار کردند و خطرات سیاسی و عملیاتی در حوزه مواد معدنی آن شامل بوکسیت، الماس، سنگ آهن و طلا را افزایش دادند.

به گزارش می‌متالز، تولید معدنی حدود ۳۵ درصد از تولید ناخالص داخلی گینه را به خود اختصاص داده است و در حالی که این کشور آفریقای غربی دارای ذخایر عظیمی است، توسعه بسیاری از مواد معدنی آن به دلیل کمبود زیرساخت ها، اختلافات قانونی و فساد و انحرافات احتمالی کند شده است.

سخنگوی دولت گفته مرز‌های زمینی و هوایی روز دوشنبه بازگشایی شدند، اما ریسک سیاسی پروژه‌ها همچنان بالا باقی مانده است.

گینه همچنین دارای ذخایر معدنی از جمله سیمان، نمک، گرافیت، سنگ آهک، منگنز، نیکل و اورانیوم است.

در زیر تفکیک مواد معدنی اصلی این کشور بر اساس محصول آمده است.

بوکسیت

گینه دومین تولیدکننده بزرگ بوکسیت در جهان است. بوکسیت منبع اصلی و ماده اولیه تولید آلومینیوم است و بوکسیت گینه بیشتر به چین برای فرآوری ارسال می‌شود.

بر اساس اطلاعات سازمان زمین شناسی آمریکا (USGS)، گینه حدود ۲۲ درصد از تولید بوکسیت جهان را به خود اختصاص داده و ۸۲ میلیون تن بوکسیت در سال ۲۰۲۰ تولید کرده است. گینه بزرگترین ذخایر بوکسیت جهان با ۷.۴ میلیارد تن را در خود جای داده است.

شرکت‌های Societe Miniere de Boke (SMB) و Compagnie des Bauxites de Guinee (CBG) دو تولیدکننده اصلی بوکسیت در گینه هستند.

شرکت SMB متعلق به یک کنسرسیوم از جمله شرکت کشتیرانی سنگاپور Winning International Group و Shandong Weiqiao یکی از زیرمجموعه‌های برترین تولیدکننده آلومینیوم بخش خصوصی جهان یعنی China Hongqiao چین و UMS International گینه است.

۵۱ درصد سهام شرکت CBG نیز متعلق به کنسرسیوم Halco Mining و ۴۹ درصد آن متعلق به دولت گینه است. ریوتینتو و گروه آلکوا Alcoa هر کدام ۴۵ درصد از سهام Halco را در اختیار دارند درحالی که بقیه سهام متعلق به شرکت Dadco Investments است.

براساس اطلاعات USGS چهار تن بوکسیت برای تولید ۲ تن آلومینا مورد نیاز است که این میزان آلومینا نیز یک تن آلومینوم تولید می‌کند.

قیمت بوکسیت گینه برای تحویل به چین در بالاترین سطح ۱۸ ماه گذشته قرار دارد. گینه منبع اصلی تامین بوکسیت چین است که از آن برای تولید آلومینیوم که یک مولفه و فاکتور بزرگ در ساخت خودرو و قوطی‌های نوشیدنی است استفاده می‌شود.

اختلال احتمالی در عرضه به افزایش قیمت آلومینیوم و رسیدن آن به بالاترین سطح ۱۰ سال اخیر کمک کرد.

روسال روسیه سومین تولیدکننده بزرگ آلومینیوم در جهان پس از چینالکو Chinalco و Hongqiao دارای ۳ معدن بوکسیت و یک واحد فرآوری آلومینا در گینه است. این سه معدن بوکسیت ۴۲ درصد از کل ظرفیت بوکسیت روسیال را تشکیل می‌دهند.

سنگ آهن

گینه بزرگترین ذخایر سنگ آهن جهان را در خود جای داده است، اما سال‌ها مشاجره قانونی و فساد احتمالی بر سر بزرگترین پروژه یعنی Simandou سبب رها شدن این ماده معدنی شده است.

سیماندو بیش از ۲ میلیارد تن ماده معدنی عیار بالا را در خود جای داده و بزرگترین ذخایر شناسایی شده در نوع خود را در اختیار دارد. سنگ آهن ماده اولیه برای تولید فولاد است.

کنسرسیوم SMB-Winning با حمایت چین قصد دارد بلوک ۱ و ۲ سیماندو را تا سال ۲۰۲۵ به تولید برساند.

۴۵.۰۵ درصد بلوک ۳ و ۴ سیماندو متعلق به ریوتینتو است و ۳۹.۹۵ درصد آن در اختیار چینالکو Chinalco و ۱۵ درصد در اختیار دولت گینه است.

طلا

طبق اعلام شورای جهانی طلا، گینه در سال ۲۰۲۰ حدود ۵۶.۹ تن طلا تولید کرد و هفتمین معدنکار بزرگ این فلز گرانبها در قاره آفریقا شد. Nordgold تولیدکننده متمرکز روسیه از یک معدن طلا در گینه بهره برداری می‌کند. معدن Lefa این شرکت که در ۷۰۰ کیلومتری شمال شرقی Conakry واقع شده است ۱۷ درصد از کل تولید Nordgold را در سال ۲۰۲۰ به خود اختصاص داده بود.

شرکت Nordgold روز دوشنبه در بیانیه‌ای اظهار داشت: تا این تاریخ Nordgold تحت تاثیر شرایط سیاسی فعلی در گینه قرار نگرفته است و سایت معدن به کار عادی خود ادامه می‌دهد.

شرکت AngloGold Ashanti نیز گفت که معدن طلای Siguiri که در سال ۲۰۲۰ حدود ۲۱۴ هزار اونس طلا تولید کرد، تحت تاثیر قرار نگرفته است.

الماس

براساس اعلام یک وبسایت دولتی، گینه دارای ذخایر قطعی ۳۰ تا ۴۰ میلیون قیراطی و ذخایر احتمالی ۵۰۰ میلیون قیراطی الماس است.

براساس آخرین اطلاعات موجود، این کشور در سال ۲۰۱۸ بالغ بر ۲۷۰ هزار و ۱۵۷ قیراط الماس به ارزش ۲۰ میلیون دلار صادر کرده است.

دولت گینه اعلام کرده است که ۱۳۶ هزار و ۷۲ قیراط الماس در سال ۲۰۲۰ صادر کرده است.

منبع: دنیای معدن