تاریخ: ۱۷ شهريور ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۰:۰۸
کد خبر: ۲۲۶۶۹۶
پررنگ شدن مرزبندی بین مخالفان و موافقان رمزارزها؛
‌می‌متالز - روز سه شنبه هفتم سپتامبر سال ۲۰۲۱ استفاده رسمی رمزارز‌ها در کشور ال سالوادور به عنوان پول رسمی کشور شروع شد. بدین ترتیب مردم این کشور می‌توانند برای مصارف جاری و روزمره خود از رمز ارز‌ها به خصوص بیت کوین استفاده کنند.

به گزارش می‌متالز، براساس گزارش «کوین دسک»، درحالی که این سیاست برای اولین بار در دنیا اجرا می‌شود، بسیاری از مردم ال سالوادور از اجرای این طرح ناراضی هستند. «صندوق بین المللی پول» هم اخیرا هشدار داده است، استفاده از رمزارز‌ها به عنوان پول رسمی کشور خطرات زیادی را برای اقتصاد کشور ایجاد می‌کند.

ولی با وجود تمام این نارضایتی‌ها و هشدارها، از روز هفتم سپتامبر، رسما بیت کوین به پول رسمی کشور ال سالوادور تبدیل شد. رییس جمهوری این کشور در حساب توییتری خود از خرید ۴۰۰ بیت کوین با ارزش ۲۰ میلیون دلار خبر داد و نوشت: «این خرید یک روز قبل از اجرایی شدن طرح، انجام شده است، ولی بدون شک خرید‌های بزرگتری در راه است.»

به دنبال تبدیل شدن این رمزارز به پول ملی کشور ال سالوادور که نشان دهنده افزایش پذیرش رمز ارز‌ها در بازار جهانی است، قیمت بیت کوین از مرز ۵۲ هزار و ۵۰۰ دلار گذشت. آمار‌ها نشان می‌دهد طی یک هفته اخیر ارزش بیت کوین بالغ بر ۱۳ درصد رشد کرده است و تا اواسط ماه جاری میلادی از مرز ۵۵ هزار دلار خواهد گذشت.

اما در آن سوی سکه، کشور‌های صنعتی قرار دارند که قانونمند سازی بازار رمزارز‌ها را در دستور کار خود قرار داده اند و بر این باورند که فعالیت بدون نظارت بازار رمز ارز‌ها تهدیدی بزرگ برای نظام پولی اقتصاد دنیاست. ازجمله این کشور‌ها امریکاست که مدت هاست درمورد ضرورت قانونمند سازی این بازار صحبت کرده و اخیرا هم این مساله در میان سیاستمداران اروپایی مطرح شده است. مساله این جاست که عدم نظارت بر بازار رمزارز‌ها و مبادلات انجام شده در این بازار بستر را برای فعالیت‌های مجرمانه و استفاده از این منابع مالی کلان برای کار‌های غیر قانونی فراهم کرده است.

هرچند اکثر تحلیلگران بازار‌های مالی اعتقاد دارند که سرانجام ارز‌های مجازی به صورت رسمی جای خود را در مبادلات بازمی کند، اما هنوز بانک‌های مرکزی دنیا، در مواجهه با این پدیده جهانی رویکرد مشخصی نشان نداده اند و با احتیاط به آن نگاه می‌کنند.

درحالی که بیت کوین با ارزشی کمتر از یک دلار رونمایی شده است، اما از اواخر سال ۲۰۲۰ رکوردشکنی‌های پی درپی خود را آغاز کرد و با ورود به سال ۲۰۲۱ این روند شتاب گرفت، به طوری که برخی پیش بینی‌ها از شکستن رکورد ۱۰۰ هزار دلار برای هر بیت کوین حکایت می‌کند. اکنون با خبر قانونی شدن مبادله بیت کوین درال سالوادور، ارز‌های مجازی وارد مرحله جدیدی شده است.

منبع: کالاخبر