تاریخ: ۲۰ شهريور ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۲:۳۸
کد خبر: ۲۲۶۹۶۲
‌می‌متالز - طی هفته گذشته نایب رییس مجلس از کاهش قیمت سیمان به ٢٥ هزار تومان و نیز نرخ فولاد به ١٠ هزار تومان خبر داد.

به گزارش می‌متالز، علی نیکزاد، در مصاحبه تلویزیونی به ارائه جزییات اجرایی شدن این تصمیم پرداخت و اعلام کرد: اسناد مالی موجود در کارخانه‌ها مانند یکی از کارخانه‌های وابسته به شستا نشان دهنده کسب سود قابل توجه شرکت‌ها از قیمت‌های فعلی است که این اتفاق منجر به ارائه پیشنهاداتی برای کاهش قیمت سیمان ۵٠ کیلویی به نرخ ٢١ تا ٢۵ هزار تومان شد.

وی اظهار کرد: این موضوع را چندی پیش در حضور سندیکای کارخانه‌های سیمان با وزیر سابق مطرح و نهایی کردیم، اما به مرحله اجرا نرسید.

نیکزاد افزود: اکنون با توجه به مذاکرات صورت گرفته قرار بر این است، قیمت سیمان با احتساب ارزش افزوده بیش از ٢٧ هزار تومان نباشد و در نهایت در مدت ١۵ روز به نرخ ٢١ هزار تومان برسد.

انتشار این خبر و اتخاذ چنین تصمیمی، حاشیه‌های زیادی را از چند روز گذشته با خود به دنبال داشت و منجر به اعتراض برخی از فعالان حاضر در این حوزه و مخالفت با کاهش دستوری قیمت این محصول در بازار شد که در این زمینه “محمد صادق مفتح”، قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به صحبت‌های مطرح شده از سوی نایب رییس مجلس در خصوص قیمت گذاری جدید سیمان و فولاد گفت: براساس قانون، کالا‌ها در بورس کالا از شمول قیمت گذاری خارج است و به عبارت بهتر قیمت‌ها در بورس دستور پذیر نیست. در این زمینه موضوع مهم آن است که سیاست وزارت صنعت، معدن و تجارت مشخص شده و قرار بر این است، ضمن ورود کلیه محصولات به بورس کالا، زمینه مراجعه خریداران عمده به این بازار برای تهیه کالا‌های مورد نیاز فراهم شود.

وی گفت: این اقدام و سیاست وزارت صمت بدین معناست که نمی‌توان قیمت‌ها را در بورس کالا به صورت دستوری تعیین کرد.

مفتح خاطرنشان کرد: این موضوع باید مدنظر باشد که فعالان اقتصادی بنا بر میزان تولید و مصرف فعالان بازار، پیش بینی‌هایی را از بازار یک کالا و قیمت‌ها خواهند داشت که در این مورد هم صحبت‌های نایب رییس مجلس یا وزیر صمت در خصوص کاهش قیمت سیمان و فولاد فقط به عنوان پیش بینی است و این احتمال وجود دارد که قیمت‌ها به نرخ اعلام شده برسند.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: بورس کالا بستری برای تقابل عرضه و تقاضا و کشف واقعی قیمت است و قرار نیست قیمت اعلام شده در مورد سیمان و فولاد به صورت ابلاغیه یا بخشنامه به بورس کالا ارائه شود. بورس کالا به عنوان بازاری است که قیمت کالا‌ها در آن فقط براساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شوند، اما در خصوص محصول سیمان مانند هر کالای دیگری پیش بینی شده است که قیمت‌ها با توجه به میزان تولید و رشد عرضه‌ها به نرخ اعلام شده برسند.

منبع: بورس امروز