تاریخ: ۱۹ شهريور ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۹:۰۷
کد خبر: ۲۲۷۰۳۳
‌می‌متالز - قائم مقام سایپا گفت: در طرح تبدیل ۱۷۰۰ درصد سود به افرادی می‌رسد که اواخر سال ۹۶ و اوایل سال ۹۷ خودرو‌های رنو را ثبت نام کردند و یا به عبارتی پول این افراد (در زمان ثبت نام) ۱۸ برابر می‌شود.

به گزارش می‌متالز، قائم مقام سایپا گفت: با وجود همه مشکلات از جمله تحریم‌ها و خروج شرکای خارجی از جمله رنو و ولوو در چند سال گذشته با تلاش زیاد توانستیم تعهدات معوق سایپا را به صفر برسانیم.

مجید باقری در نشست خبری در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در سال‌های گذشته مجموع تعهدات سایپا به بیش از ۵۲۰ هزار دستگاه رسید که معادل ۱۵ ماه تولید شرکت بود خاطر نشان کرد: تحریم‌ها اشتغال شرکت‌های خودروسازی را هدف قرار داد؛ سر فصل‌های سنتی در این گروه داشتیم که باید تعیین تکلیف می‌شد، یک طرح اتوخدمت بود که برای برون رفت از زیان مالی شکل گرفته بود.


وی ادامه داد: یکی از مشکلات بعد از تحریم خودرو‌ها ساندرو و برلیانسی بود که ثبت نام کرده بودیم و شرکت‌های تامین کننده آن‌ها از کشور رفتند، این کار برنامه‌های ما را دچار مشکل کرد و تحویل این خودرو‌های به مشکل خورد.

باقری با بیان اینکه اکنون که تعهدات به صفر رسیده است گفت: اکنون اتوخدمت (یکی از طرح‌های سایپا) به پایان رسیده است و ۱۲۰ هزار خودرو تحویل داده شده است و از آن حدود ۲۵۰۰ تعهد باقی مانده است که مشتریان تمایل ندارند از طرح‌های ما استفاده کنند. در حوزه سبد سرمایه گذاری مشکلات را رفع کرده ایم.

در طرح تبدیل ۱۷۰۰ درصد سود به افراد می‌رسد

وی ادامه داد: در طرح تبدیل ۱۷۰۰ درصد سود به افرادی می‌رسد که اواخر سال ۹۶ و اوایل سال ۹۷ خودرو‌های رنو را ثبت نام کردند و یا به عبارتی پول این افراد (در زمان ثبت نام) ۱۸ برابر می‌شود.

وی با بیان اینکه با وجود اجرایی شدن این طرح، متقاضیان تمایلی به استفاده از این طرح ندارند و چالش‌هایی برایمان ایجاد می‌کنند، گفت: هنوز این طرح توسط برخی از مشتریان مورد استقبال قرار نگرفته است. در طرح تبدیلی ساندرو ۱۰ هزار نفرشرکت کرده اند، اما آن‌هایی که شرکت نکرده اند بر این باور هستند که صبر می‌کنند تا خودرو ساندرو خود را تحویل بگیرند.

قائم مقام مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا در امور فروش و خدمات پس از فروش با بیان اینکه مشتریان می‌توانند در مقابل دریافت خودرو ساندرو از طرح‌های تبدیلی استفاده کنند، اضافه کرد: طرح‌های تبدیل برای ساندرو، تحویل انواع خودرو‌های کوییک است و بهتر است سریعتر این موضوع را تعیین تکلیف کنند.

تحویل خودرو‌های ولوو توسط سایپا دیزل

باقری با اشاره به تحویل خودرو‌های ولوو توسط سایپا دیزل، تصریح کرد: در سایپا دیزل ۱۲۰۰ دستگاه معوق داریم که سایپا نیز در این زمینه سرمایه گذاری کرده و محصول جدیدی را تحت عنوان دانگ فانگ تحویل می‌دهد.

وی با اشاره به جمع نهایی تحویل خودرو‌ها در گروه خودروسازی سایپا، گفت: از ۵۲۰ هزار دستگاه مجموع تحویل، ۱۷۰ هزار تعهد داریم و اعلام میکنم که اکنون با قاطعیت می‌گوییم که هیچ تعهد معوق نداریم و تمام آن‌ها فاکتور شده است.

قائم مقام مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا در امور فروش و خدمات پس از فروش با بیان اینکه از اول سال تاکنون ۲۰۰ هزار دستگاه خودرو فاکتور شده است، گفت: این میزان فاکتور شده نشان می‌دهد ۳۰ درصد افزایش تحویل خودرو نسبت به سال گذشته داشته ایم. خودرو شاهین نیز ۲ روز گذشته فاکتور شدند و در حال حاضر هیچ مشتری نداریم که بگوید زمان دریافت خودرو گذشته است.

وی ادامه داد: در کنار توسعه محصولات مشکلاتی داریم؛ اکنون از قیمت گذاری دستوری ضرر کرده ایم و برای تامین جریان مالی با اخلال مواجه هستیم؛ بنا داریم تعهدات را صفر و سرمایه را به سمت تولید ببریم و بودجه‌ای که داریم روی توسعه محصول نمیتوانیم سرمایه گذاری کنیم.

عرضه ۳ محصول جدید در زمستان ۱۴۰۰

قائم مقام مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا در امور فروش و خدمات پس از فروش با اشاره به عرضه ۳ خودروی جدید در زمستان سال جاری گفت: در دی ما خودروی شاهین اتوماتیک، بهمن ماه خودروی آریا و اسفند خودروی جدید اطلس در سایپا تولید خواهند شد.

پیش فروش خودرو‌های سایپا متوقف شد

وی با اشاره به مشکلات مصوبه اخیر شورای رقابت، گفت: شورای رقابت، طی مصوبه‌ای ابلاغ کرده که پیش فروش خودرو صورت نگیرد (البته رایزنی‌ها برای حل این مشکل در حال انجام است) با توجه به چنین مصوبه‌ای و تا تعیین تکلیف آن، سایپا در سال ۱۴۰۰ هیچ خودرویی را پیش فروش نخواهد کرد؛ از این رو در سال جاری تنها فروش فوق العاده خواهیم داشت و دیگر پیش فروش خودرو نداریم.

مخالف واردات خودرو نیستیم

باقری در ادامه در زمینه واردات خودرو نیز گفت: ما به هیچ عنوان مخالف واردات خودرو نیستیم، زیرا واردات خودرو هیچ چالشی برای سبد محصولات ایجاد نمی‌کند.

 

منبع: پایگاه اطلاع رسانی جماران (جی پلاس)

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده
پرطرفدارترین عناوین