تاریخ: ۲۰ شهريور ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۰:۱۹
کد خبر: ۲۲۷۰۴۸
‌می‌متالز - رئیس شورای رقابت در خصوص مصوبه جدید شورا برای پیش‌فروش خودرو توضیحاتی را ارئه کرد.

به گزارش می‌متالز، رضا شیوا، رئیس شورای رقابت در رابطه با مصوبه ۴۷۳ که اخیرا در خصوص پیش‌فروش خودرو داده است، گفت: مصوبه ۴۷۳ یکی از منصفانه‌ترین مصوبه‌هایی است که در شورای رقابت به تصویب رسیده است.

او ۲ نکته را در خصوص این مصوبه با اهمیت دانست و گفت: با توجه به اینکه در سال گذشته بیش از ۸۰۰ شکایت در خصوص پیش‌فروش خودرو داشته‌ایم، بنابراین لازم بود وضعیت پیش‌خرید را تغییر دهیم و آن را طوری تغییر دهیم که شاکی نداشته باشیم.

رئیس شورای رقابت بیان کرد: اکثریت افرادی که خودرو خرید کرده‌اند، گفته اند مبلغی را که از پیش‌پرداخت کرده‌ایم، سودی برایمان نداشته است چرا که در این مدت یک سال، ارزش پول کشور شامل تورم شده، اما خودرویی که قصد خرید آن را داشته‌ایم را باید به قیمت روز و قیمتی که شورای رقابت مصوب کرده است، بخریم.

این مقام مسوول گفت: اکنون در رابطه با خریداران خودرو بی‌انصافی رخ داده است، چرا که با توجه به شرایط تورمی ارزش پول مردم کاهش پیدا کرده است. اگر ۵۰ میلیون پرداخت کرده‌اند، امروز آن پول ارزش ۵۰ میلیون ندارد و ارزش آن کم شده است.

شیوا تصریح کرد: شورای رقابت برای حمایت از مردم و اینکه خودروساز نتواند از شرایط کنونی سوء استفاده کند، درصدی از مبلغ خودرو را خودروساز دریافت می‌کند و و در نهایت آن مبلغ، سهمی نهایی خودرو که شامل تورم بخشی می‌شود را شامل نمی‌شود. تصور کنید اگر بازار رقابتی داشتیم و خودرو‌ها را ارائه می‌کردند، آیا کسی می‌آمد پول پیش‌پرداخت به خودروساز بدهد تا در صف انتظار قرار گیرد؟

او ادامه داد: به دلایل شرایط پیش آمده وضعیت اکنون به گونه‌ای است که خودروساز از وضعیت تسلط استفاده می‌کنند و مصرف کننده چاره‌ای جز قبول کردن آن ندارد و نمی‌تواند خودرو را بخرد.

این مقام مسئول افزود: بحث دیگر این است که خیلی از پیش‌فروش‌هایی که رخ می‌دهد هنوز معلوم نیست که این خودرو چه مشخصاتی دارد و با چه قیمتی عرضه خواهد شد. بسیاری با این شایعاتی که در این دوره خرید خودرو به نفع است، تحت تاثیر قرار می‌گیرند و فکر می‌کنند بهترین زمان برای سرمایه‌گذاری خودرو است، غافل از اینکه خودرو شاید در طی یک سال هم از نظر محتوایی تغییراتی خواهد داشت و از نظر قیمتی نیز تفاوت خواهد داشت.

شیوا بیان کرد: برخی صحبت کرده‌اند این مصوبه خلاف قانونی است که هیات وزیران داده است، در حالی که این صحبت به نفع مصرف کننده است. اگر هیات وزیران چیزی را مصوب کند، آن قانون نیست بلکه مصوبه هیات وزیران است؛ اکنون شورای رقابت قانونمند تصمیم می‌گیرد.

رئیس شورای رقابت اظهار کرد: اگر مصوبه‌ای تحت عنوان حمایت از مصرف کننده باشد، اما در اصل به ضرر مصرف کننده باشد، باید به آن مصوبه شک کرد و مجدد مورد بررسی قرار گیرد. اگر همچین مصوبه‌ای باشد شک داریم به نفع مصرف کننده باشد، تمام سعی ما این است که وضعیت مسلط خودروساز باعث نادیده گرفتن مصرف کننده نشود.

این مقام مسوول در پایان گفت: شورای رقابت وقتی تصمیمی گرفته است، تا شرایط تغییر نکند، مصوبه به قوت خود باقی است و شورا یک موضوعی را مورد بررسی مجدد قرار نمی‌دهد.

منبع: تجارت نیوز