تاریخ: ۲۰ شهريور ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۳:۴۶
کد خبر: ۲۲۷۱۵۰
‌می‌متالز - بر اساس گزارش منتشر شده از میزان سود خالص بانک‌های غیردولتی در سال ۹۹، بانک تجارت در رتبه نخست بانک‌های کشور ایستاد. به گزارش «دنیای اقتصاد»، موسسه آموزش عالی بانکداری وابسته به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، در گزارشی به مقایسه میزان سود خالص بانک‌های غیر‌دولتی کشور در سال ۱۳۹۹ پرداخت که بر این اساس بانک تجارت با سود خالص ۱۴۴.۴۹۹.۲۰۹میلیون ریال، در صدر فهرست بانک‌های کشور ایستاد.

به گزارش می‌متالز، پیش از این گزارش‌های رسمی منتشر شده از عملکرد بانک تجارت در دوره مالی یک ساله منتهی به پایان اسفند ماه سال ۹۹ حکایت از جهش بی‌سابقه سود‌آوری در این بانک بورسی داشت. بانک تجارت پس از یک دوره چند ساله انباشت زیان در سال گذشته توانست با تحقق ۱۶۹هزار میلیارد ریال سود، بیش از ۴برابر مجموع سود‌های ۴۰ سال قبل این بانک سود‌آوری داشته باشد. بر اساس اطلاعات منتشر شده، «وتجارت» از سال ۱۳۶۰ تا پایان سال ۱۳۹۸در مجموع ۴۱هزار میلیارد ریال سود محقق کرد در حالی که در عملکرد ۱۲ماهه سال ۱۳۹۹ موفق به کسب ۱۶۹هزار میلیارد ریال سود شد که ۴برابر ۴۰ سال فعالیت این بانک است.

با توجه به زیان‌ده بودن این بانک در سال‌های گذشته و وجود رقمی بیش از ۱۰۰هزار میلیارد ریال زیان انباشته در سال‌های اخیر، عملکرد سال ۹۹ بانک تجارت در سود‌آوری را می‌توان جهشی در این خصوص ارزیابی کرد. رشد سودآوری در بنگاه‌های اقتصادی و به ویژه بانک‌ها معلول عوامل مختلفی است و نشان از بهبود فعالیت‌های عملیاتی یک بنگاه اقتصادی دارد. در چند سال اخیر بانک تجارت برای جبران زیان انباشته و حرکت به سمت سود‌آوری، فعالیت گسترده‌ای را در جهت اصلاحات زیرساختی آغاز کرده و به نظر می‌رسد در صورت ادامه این روند، شاهد پایداری در رشد سودآوری این بانک بورسی باشیم.

منبع: دنیای اقتصاد