تاریخ: ۱۸ مهر ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۱:۱۴
کد خبر: ۲۳۱۳۷۵
رئیس کنفدراسیون صادرات اعلام کرد:
‌می‌متالز - رئیس کنفدراسیون صادرات، طرح برخی نمایندگان مجلس مبنی بر جرم انگاری عدم بازگشت ارز حاصل از صادرات را شوک جدیدی دانست و اثر اولیه چنین طرحی را اعلام کرد.

به گزارش می‌متالز، محمد لاهوتی با انتقاد از طرح جدید برخی نمایندگان مجلس برای صادرات محصولات گفت: باوجود ابلاغ امیدوار کننده دولت مبنی بر استرداد مالیات ارزش‌افزوده صادرات، طرح جرم‌انگاری عدم بازگشت ارز حاصل از صادرات، باعث دغدغه بسیاری از صادرکنندگان شده و در صورت مصوبه مجلس، سرمایه‌ها از بخش صادرات فراری و به کار‌های غیرمولد هدایت می‌شود.

وی ادامه داد: ابلاغیه دولت مبنی بر رفع مشکلات صادرات و تامین مواد اولیه کارخانجات با تسهیل واردات کالا‌های ضروری و مصرفی واحد‌های تولیدی توانست بعد از گذشت سه سال، مشکلات صادرات را برطرف کند، اما مطرح‌کردن طرحی در مجلس تحت‌عنوان جرم‌انگاری در حوزه عدم بازگشت ارز حاصل از صادرات، شوک جدیدی را به صادرکنندگان وارد کرده است.

این مقام مسوول افزود: صادرکنندگان قطعا ارز را به چرخه اقتصادی برمی‌گردانند و چنین تصمیماتی صرفا اتهام زنی به صادرکنندگان را رواج می‌دهد. هیچ صادرکننده‌ای هم مخالف برگشت ارز صادراتی نیست، اما صادرات، فرآیندی است که باید با تعیین مهلت زمانی بازگشت ارز و اعمال محدودیت‌های خاص، امکان ادامه را از دست می‌دهد.

به گفته لاهوتی، اتاق بازرگانی و کنفدراسیون صادرات، پیگیر این موضوع هستند تا با ارائه استدلال قوی از تصویب چنین لوایحی در مجلس جلوگیری شود.

منبع: بورس پرس