تاریخ: ۱۹ مهر ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۹:۲۷
کد خبر: ۲۳۱۵۳۲
در دیدار معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با معاون وزیر تجارت قزاقستان مطرح شد:
‌می‌متالز - معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در دیدار با معاون وزیر تجارت و همگرایی قزاقستان بر توسعه مناسبات تجاری و بهره مندی حداکثری از ظرفیت‌های موجود دو طرف تاکید کرد.

به گزارش می‌متالز، در این دیدار علیرضا پیمان پاک با اشاره به رویکرد متفاوت و جدی دولت جدید در ایران به توسعه روابط تجاری با کشور‌های منطقه و همسایگان اظهار داشت: این موضوع نه تنها در وزارت صمت، بلکه از سوی شخص رئیس جمهور نیز به صورت مکرر در برنامه‌های انتخاباتی اعلام شده و بر اهمیت آن اذعان شده است.
وی افزود: طبق دستور و تاکید رئیس جمهور توسعه تجارت با همسایگان پیگیری شده و بر مبنای آن برنامه‌ای برای سازمان توسعه تجارت تدوین شده است که بر این اساس، کشور‌های حوزه اوراسیا در اولویت اول تجارت خارجی ایران قرار داشته و در میان کشور‌های اوراسیا، روسیه و قزاقستان از جایگاه ممتازی برخور دارند.
معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران ادامه داد: قزاقستان بازار مناسبی برای محصولات ایران به شمار می‌رود و در عین حال نیز قزاقستان توان رفع بسیاری از نیاز‌های کشور ما را دارد.
پیمان‌پاک اضافه کرد: آمار پایین تجارت دوجانبه متناسب با هدف‌های دو طرف نیست و افزایش حجم تجاری دوجانبه مهمترین هدف در راستای توسعه روابط تجاری محسوب می‌شود که این امر عزم جدی طرفین را می‌طلبد.
وی با تاکید بر اینکه توافقات دو و چند جانبه در حوزه بانکی، لجستیکی و تجاری از راهکار‌های رفع سریع موانع است، گفت: لازم است کانال مالی دو جانبه به منظور غلبه بر مشکلات تحریمی ایجاد شود که در این زمینه پیشرفت‌های قابل توجهی با همکاری طرف قزاق داشته ایم.
معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران همچنین از سفر قریب الوقوع هیات برزگ ایرانی به قزاقستان جهت هماهنگی‌های بیشتر خبر داد.
پیمان‌پاک با اشاره به اهمیت نقش رویداد‌های نمایشگاهی در توسعه تجارت میان دو کشور پیشنهاد کرد نمایشگاه توانمندی‌های قزاقستان در ایران و همچنین نمایشگاه توانمندی‌های ایران در قزاستان بر پا شود.
در ادامه این نشست، کایرات توربانف، معاون وزیر تجارت و همگرایی قزاقستان نیز با تاکید بر اهمیت ابعاد این دیدار که نشات گرفته از رویکرد توسعه منطقه‌ای قزاقستان است، گفت: متاسفانه کرونا موجب محدودیت‌هایی شد که مانع از پیشبرد برنامه‌های از پیش طراحی شده توسعه‌ای دو طرف گردید.
وی افزود: با توجه به جایگاه با اهمیت سازمان توسعه تجارت ایران به عنوان تنظیم کننده تجارت خارجی جمهوری اسلامی ایران، کوشیدیم تا با همکاری و هماهنگی موانع موجود را از میان برداریم، از جمله طی این سفر که ملاقات‌های بسیاری با هدف بررسی مشکلات بخش‌های مختلف و مانع زدایی همه جانبه از توسعه تجارت طرفین صورت گرفت.
معاون وزیر تجارت و همگرایی قزاقستان ادامه داد: این دیدار‌ها با حضور هیاتی شامل بیش از ۲۰ نماینده از شرکت‌های بزرگ قزاق با بخش خصوصی و دولتی ایران برگزار شده که نشانگر اشتیاق و عزم دو طرف به توسعه روابط تجاری است.
توربانف همچنین پیشنهاد کرد با تسریع در برنامه‌های مشترک به ویژه مقدمات هفدهمین اجلاس کمیسیون مشترک ضرر زمان از دست رفته در دوران کرونا جبران گردد.
خاطر نشان می‌سازد، برگزاری هفدهمین اجلاس مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و قزاقستان، موضوع تهاتر، تقویت مبادلات تجاری از طریق دریای خزر و توسعه همکاری‌ها در قالب اتحادیه اقتصادی اوراسیا و اکو و همچنین اعلام آمادگی در حوزه سوآپ انرژی از جمله مباحث محوری مورد گفتگو در این دیدار بود.

منبع: شاتانیوز