تاریخ: ۲۱ مهر ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۱:۲۴
کد خبر: ۲۳۱۷۲۱
‌می‌متالز - صندوق بین‌المللی پول (IMF) در جدیدترین گزارش خود پیش بینی کرد میانگین قیمت نفت در سال ۲۰۲۱ تقریبا ۶۰ درصد بالاتر از سال ۲۰۲۰ خواهد بود و به ۶۵ دلار و ۶۸ سنت در هر بشکه برسد.

به گزارش می‌متالز، صندوق بین‌المللی پول در واقع پیش بینی که بازار نفت افزایش قیمت نفت در ماه ژوییه را تا پایان سال (دی ماه ۱۴۰۰) حفظ کند.

تحلیلگران صندوق بین‌المللی پول پیش بینی می‌کنند میانگین قیمت نفت در سال ۲۰۲۲ به ۶۴ دلار و ۵۲ سنت در هر بشکه می‌رسد و از نظر واقعی در میان مدت بدون تغییر خواهد ماند. این نهاد اعلام کرد میانگین قیمت نفت در سال میلادی جاری ۵۹ درصد بالاتر از میانگین قیمت ۴۱ دلار و ۲۹ سنت در سال ۲۰۲۰ خواهد بود.

با این حال تحلیلگران صندوق بین‌المللی پول بر این باورند که در بلندمدت قیمت‌های نفت کاهش پیدا می‌کند و در سال ۲۰۲۶ به ۵۶ دلار و ۳۰ سنت می‌رسد.

طبق گزارش صندوق، عواملی که در کوتاه مدت به رشد قیمت‌های نفت کمک می‌کنند، شامل کاهش سطح تولید جهانی به دلیل افت سرمایه گذاری در یک سال گذشته و ادامه محدودیت عرضه از سوی اوپک پلاس است. عواملی که می‌توانند باعث کاهش قیمت‌ها شوند، شیوع گسترده واریانت جدید ویروس کرونا و سطح تولید بالاتر از سوی ایران، لیبی و ونزوئلا و همچنین افزایش تولید نفت شیل در آمریکا خواهد بود.

صندوق بین‌المللی پول به جهش قیمت‌های گاز در سال ۲۰۲۱ هم اشاره کرد. به گفته کارشناسان صندوق، رشد قیمت‌های نفت به افزایش تقاضا برای زغال سنگ منجر می‌شود. با این حال در بلندمدت این گاز طبیعی خواهد بود که به دلیل برنامه‌های کاهش آلایندگی گاز‌های گلخانه ای، با تقاضای بالایی روبرو می‌شود.

منبع: پایگاه خبری تحلیلی تجارت بین الملل (اگزیم نیوز)