تاریخ: ۲۰ مهر ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۸:۳۰
کد خبر: ۲۳۱۷۵۵
‌می‌متالز - تمام مصالح ساختمانی در سامانه جامع تجارت ثبت خواهد شد/ کمبودی برای تامین مصالح مورد نیاز برای ساخت سالانه یک ملیون واحد مسکونی نداریم

به گزارش می‌متالز، عبدالجلال ایری در تشریح نشست روز سه شنبه (۲۰ مهر ماه) کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، از حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت در کمیسیون متبوع خود خبر داد و گفت: فاطمی امین با حضور در کمیسیون عمران، گزارشی از قیمت و نحوه توزیع مصالح ساختمانی به ویژه فولاد و سیمان و همچنین نحوه تامین آن‌ها برای ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی ارائه کرد.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: بر اساس این گزارش مدیریت زنجیره تامین مصالح ساختمانی، مدیریت نقدینگی ساخت مسکن و تامین مالی زنجیره‌ای، سه گام اساسی وزارت صمت برای مدیریت بازار مصالح ساختمانی است.

ایری اضافه کرد: طبق گفته وزیر صمت، به زودی تمام مصالح ساختمانی در سامانه جامع تجارت ثبت خواهد شد؛ از فوائد این اقدام بسیار مهم، الزام به شفافیت در معاملات، افزایش درآمد‌های مالیاتی دولت، قابلیت رصد میزان مصرف نقدینگی و قابل پیش بینی شدن کمبود‌های احتمالی است. یکی دیگر از موضوعات مطرح شده در این جلسه ایجاد معاملات فروش آتی در بورس است. در حال حاضر قیر در فروش آتی ۱۲ ماهه عرضه می‌شود و این مهم باید برای سایر مصالح ساختمانی نظیر سیمان و فولاد نیز اجرایی شود.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: در حال حاضر ظرفیت تولید سالانه سیمان در کشور ۸۰ میلیون تن و میزان مصرف داخلی آن حدود ۶۰ میلیون تن است و تولید سالانه فولاد در کشور ۳۰ میلیون تن بوده و میزان مصرف آن حدود ۱۰ میلیون تن است.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ظرفیت تامین مصالح مورد نیاز برای ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی وجود دارد، تصریح کرد: بی تردید اگر تقاضا به یکباره افزایش پیدا کند، در بازار بدون کنترل تلاطم ایجاد می‌شود، اما ایجاد فرآیند عرضه محصولات در بورس و فروش آتی مصالح ساختمانی از التهابات احتمالی جلوگیری می‌کند.

منبع: خبرگزاری مجلس شورای اسلامی (خانه ملت)