تاریخ: ۰۲ آذر ۱۴۰۰ ، ساعت ۰۹:۱۱
کد خبر: ۲۳۶۹۶۰
‌می‌متالز - بازار طلا و سکه روز دوشنبه، همراه با گذر از مرز مهم خود، جهش چشمگیری را تجربه کرد؛ به طوری که هر سکه امامی روز گذشته با افزایش میزان هیجانات در بین معامله گران که ناشی از روند مذاکرات بود، به قیمت ۱۲میلیون و ۵۸۰‌هزار تومان مورد داد و ستد قرار گرفت.

به گزارش می‌متالز، بازار طلا و سکه روز دوشنبه، همراه با گذر از مرز مهم خود، جهش چشمگیری را تجربه کرد؛ به طوری که هر سکه امامی روز گذشته با افزایش میزان هیجانات در بین معامله گران که ناشی از روند مذاکرات بود، به قیمت ۱۲میلیون و ۵۸۰‌هزار تومان مورد داد و ستد قرار گرفت. به دلیل نا‌هماهنگی بین رشد نرخ دلار و سکه در بازار داخلی و شاخص قیمت مصرف‌کننده، احتمال می‌رود در ماه‌های آتی، تغییرات بنیادی در بازار ایجاد شود.

سرمایه‌گذاران از ابتدای سال در انتظار تحقق توافق هسته‌ای و برداشته‌شدن تحریم‌ها هستند که این امر باعث شده است بهای سکه و دلار از شاخص قیمت مصرف‌کننده عقب بماند؛ بنابراین گفته می‌شود در صورتی که توافقی صورت نگیرد، سکه و دلار سعی خواهند کرد جاماندگی خود را جبران کنند.

عقبگرد اونس طلا

قیمت طلا در معاملات روز دوشنبه ضمن گزارش تورم بالا و احتمال ابقای جرمی پاول برای دور آینده فدرال رزرو در (ساعت۲۰) به ۱۸۱۸دلار کاهش یافت. به گفته کارشناسان، عوامل بنیادین بازار طلا خوب به نظر می‌رسند؛ زیرا بازده واقعی منفی است، اما احتمالا سیاست پولی تحکیم می‌شود و قیمت طلا در بلندمدت کاهش پیدا می‌کند.

همچنین انتظارات فزاینده‌ای وجود دارد که آمریکا و چین برای پایین بردن قیمت نفت که یکی از بزرگ‌ترین عوامل تاثیرگذار بر انتظارات تورمی است، مداخله کنند؛ این مساله روی روند قیمت طلا تاثیر گذاشته و رشد قیمت این فلز ارزشمند را محدود کرده است. در هفته جاری معامله‌گران، انتصاب رئیس جدید بانک مرکزی آمریکا از سوی جو بایدن و همچنین بازگشت محدودیت‌های کرونایی در بخش‌هایی از اروپا و تاثیر احتمالی آن بر فعالیت اقتصادی را زیر نظر دارند.

کایل رودا، تحلیلگر شرکت IG Markets در این باره گفت: در کوتاه مدت تا میان مدت، عوامل بنیادین بازار طلا خوب به نظر می‌رسند، زیرا بازده واقعی منفی است، اما احتمالا سیاست پولی تحکیم می‌شود و طلا در بلندمدت به قیمت پایین‌تری کاهش پیدا می‌کند. همچنین انتظارات فزاینده‌ای وجود دارد که آمریکا و چین برای پایین بردن قیمت نفت که یکی از بزرگترین عوامل تاثیرگذار در انتظارات تورمی است، مداخله کنند و این مسئله روی روند قیمت طلا تاثیر گذاشته است و رشد قیمت این فلز ارزشمند را محدود کرده است.

موضوع دیگری که مورد توجه سرمایه گذاران است، انتصاب رئیس جدید بانک مرکزی آمریکا از سوی جو بایدن، رئیس جمهور آمریکاست.

فعالان بازار همچنین بازگشت محدودیت‌های کرونایی در بخش‌هایی از اروپا و تاثیر احتمالی آن بر فعالیت اقتصادی را زیر نظر دارند.

منبع: تجارت نیوز

عناوین برگزیده
صمت سوریه
وزیر صنعت، معدن و تجارت در رأس هیأتی از فعالان اقتصادی وارد دمشق شد

صمت سوریه