تاریخ: ۲۲ دی ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۴:۲۸
کد خبر: ۲۴۴۶۸۴
‌می‌متالز - شرکت ام ام ایی MME با توجه به مسوولیت ذاتی خود در توسعه و بومی سازی تکنولوژی ها، در حوزه نوین فولاد سبز پیش قدم شده است و در بخش فرآیند، تحقیقات اولیه را جهت روشن سازی تمام زوایای تکنولوژیکی احیا مستقیم با هیدروژن آغاز کرده است.

به گزارش می‌متالز، شرکت ام ام ایی از مجموعه‌های تحت پوشش ایمیدرو، تحقیقات در حوزه فولاد سبز را به عنوان نخستین شرکت صنعتی ایران آغاز کرده است.

موضوعات مرتبط با گاز‌های گلخانه‌ای و افزایش دمای زمین از چند سال پیش مطرح بوده است، اما پس از توافق نامه پاریس در سال ۲۰۱۵ به طور جدی پیگیری می‌شود.

ضرورت کاهش گاز دی اکسیدکربن در صنعت فولاد جهان

مطابق با این توافق نامه افزایش دمای زمین نسبت به عصر پیش از صنعتی شدن باید زیر دو درجه سانتی گراد (ترجیحا یک و نیم درجه) حفظ شود. مفهوم ضمنی این توافق نامه کاهش انتشار گاز‌های گلخانه‌ای به ۸۰ تا ۹۰ درصد وضع موجود است و در صنعت فولاد به این دلیل که گاز دی اکسیدکربن عمده‌ترین گاز گلخانه‌ای است، کاهش بیش از ۸۰ درصدی انتشار این گاز مخرب در محیط زیست مورد توجه قرار گرفته است.

طی سال‌های اخیر صنعت فولاد جهان گام‌هایی را برای دستیابی به فولاد سبز برداشته است و خصوصا اروپا در این موضوع پیش رو است.

احیا مستقیم با هیدروژن

از بین مسیر‌های مختلف برای رسیدن به فولاد سبز، مسیر احیا مستقیم با هیدروژن به عنوان بهترین مسیر شناخته شده است.

این گزارش می‌افزاید، ایران به عنوان بزرگترین تولید کننده آهن اسفنجی گازی، می‌تواند اقدامات بسیار موثری در این زمینه داشته باشد چراکه هم دانش طراحی و هم دانش بهره برداری در داخل کشور ایران نهادینه شده است.

توجه به این نکته ضروری است که در سال‌های آینده مالیات‌های سنگینی بر انتشار گاز‌های گلخانه‌ای و خصوصا دی اکسیدکربن انتظار می‌رود.

منبع: ایمیدرو

عناوین برگزیده